Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Urmeaza sa ma casaroresc si dorim sa ne ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Urmeaza sa ma casaroresc si dorim sa ne construim ...

Buna ziua.
Urmeaza sa ma casaroresc si dorim sa ne construim o casa pe terenul viitotului sot. Eu am strans o suma de bani(10000 euro), bani stransi din salariu si de la parintii mei. Doresc sa ii investesc in casa dar cum sa fac sa ca la un eventual partaj sa se ia in calcul faptul ca sunt banii mei proprii? Dupa casatorie am dreptul fata de casa ce va construi? Pot alege sa construiesc eu casa, sa fie bun propriu, avand in vedere ca venitul meu e de trei ori mai mare decat al viitotului sot? Multumesc.
Terenul este bunul propriu al viitorului sot, iar locuinta va fi bun comun (daca va fi edificata in timpul casatoriei).
Deci, in caz de divort, veti avea dreptul la jumatate din casa.
Buna ziua,
Terenul este si va ramane bun propriu al sotului
Dupa casatorie casa va fi bun comun dar puteti sa incheiati o conventie premaritala la notar si sa stabiliti participarea fiecaruia la edificarea bunului, conventie de care se va tine seama in cazul unui divort1
mergeti la notar si discutati!
Conventiile matrimoniale produc efecte numai pentru viitor, nu si pentru bunurile deja existente
raluk0207, utilizator
In cazul acesta casa se poate construi pe numele meu daca eu particip cu 100% chiar daca terenul este al lui?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Terenul este si va ramane bun propriu al sotului
Dupa casatorie casa va fi bun comun dar puteti sa incheiati o conventie premaritala la notar si sa stabiliti participarea fiecaruia la edificarea bunului, conventie de care se va tine seama in cazul unui divort1
mergeti la notar si discutati!

Da, dar daca va casatoriti inainte, tot bun comun va fi. Iar autorizatiile de construire de regula se emit pe numele proprietarului terenului.
Acest "pe numele" nu inseamna ca bunul este doar al dvs sau doar al sotului.
Orice bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun, indiferent pe numele carui sot este.
Important e ce stare civila aveati la momentul achzitionarii bunului respectiv.
raluk0207, utilizator