avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă am obținut venituri numai în străinătate în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă am obținut venituri numai în străinătate în ultimii ...

Dacă am obținut venituri numai în străinătate în ultimele 16 luni înainte de nașterea copilului am dreptul la indemnizatie de creștere a copilului în România, dacă m-am întors în România?
Ultima modificare: Joi, 11 Martie 2021
Neagu Antoanela, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:42, 27 Aprilie 2021
Nu aveti dreptul la indemnizatie in tara.

1. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.

2. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului au fost realizate venituri supuse impozitului pe venit numai in alte state membre ale Uniunii Europene (UE), Spaţiului Economic European (SEE) sau Elveţia ,atunci nu se poate beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului în România.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Dar dacă o să am pfa - agricultura din luna aprilie pana cand se va naste copilul, atunci sunt considerate venituri si pot beneficia de indemnizatie?

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti dreptul la indemnizatie in tara.

1. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.

2. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului au fost realizate venituri supuse impozitului pe venit numai in alte state membre ale Uniunii Europene (UE), Spaţiului Economic European (SEE) sau Elveţia ,atunci nu se poate beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului în România.

Da, sunt considerate venituri si puteti beneficia de indemnizatie.
Mulțumesc frumos pentru tot.

Cornel Vasile a scris:

Da, sunt considerate venituri si puteti beneficia de indemnizatie.

Dar daca nu as face pfa si sunt numai producator agricol care nu plateste impozit la stat, datorita faptului ca ma incadrez in venituri neimpozabile cf art 105, alin 2, atunci as putea beneficia, daca as plati cas si cass?

Alte discuții în legătură

Buna ziua pot beneficia de indemnizație pentru cresterea copilului ... Matasel23 Matasel23 Buna ziua pot beneficia de indemnizație pentru cresterea copilului daca nu am lucrat niciodată in România sau daca am rămas însărcinată si apoi sa ma ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! lucrez ca și îngrijitoare bătrâni austria de ... MDaniel@ MDaniel@ Bună ziua! Lucrez ca și îngrijitoare bătrâni Austria de 8 ani. 5 săptămâni Austria apoi 5 săptămâni liber acasa . Întrebarea mea este: plănuiesc ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil andra_apostu andra_apostu Buna ziua In data de 03-10-2018 am intrerupt activitatea de comun acord la ultim loc de munca pe care l-am avut(3 ani ) in momentul acela eram insarcinata ... (vezi toată discuția)