Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Eliberare fixa la sfarsitul jumatatii din pedeapsa?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Eliberare fixa la sfarsitul jumatatii din pedeapsa?

Buna !Sotul meu este incarcerat din 8 iulie 2020 pt condus fara permis(avand alte 2 dosare in spate pt condus fara permis si inca 2 pt furt-pt toate acestea a avut executare cu suspendare).Pedeapsa lui este de 3 ani si 7 luni.A executat 8 luni,in care a muncit si munceste.Am mai intrebat pe unele site-uri cat va avea de efectuat ,uneori mi s-a spus ca 1 an si 9 luni alteori ca 2 ani si 4 luni.Oricum intrebarea mea este alta,daca el va efectua 1 an si 9 luni va putea fii eliberat exact la sfârșitul acelor luni,sau este posibil sa primeasca amanare?Si el spune ca s-a auzit prin penitenciar ca se va repune in aplicare din nou recursul compensatoriu sau ceva lege pt scaderea pedepselor?Asa este sau sunt doar zvonuri?Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Chiar daca executa 1 an si 8 lun din pedeapsa, aceasta nu inseamna ca sotul Dvs. va fi obligatoriu liberat conditionat. Exista o comisie in cadrul penitenciarului care analizeaza comportamentul persoanei condamnate in timpul detentiei si formuleaza o propunere catre instanta de judecata, fie in sensul admiterii cererii de liberare conditionata, fie in sensul respingerii acesteia. Liberarea dupa implinirea fractiei prevazuta de lege este numai o vocatie, nu o obligatie a instantei. Daca primeste amanare, poate sa conteste decizia comisiei in instanta.
Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima", Avocat