Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Codul rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Codul rutier

Buna ziua,
Se poate circula cu un moped pe drumurile publice de pe raza altui consiliu local decat cel care a înregistrat vehiculul cu numere galbene cu respectarea celorlalte dispozitii prevazute in OUG nr.195/2002 ?
Nu exista in codul rutier (OUG 195/2002 si HG 1391/2006, actualizate) vreo mentiune care sa limiteze circulatia pe drumurile publice a unui moped inregistrat,
Art.6 din OUG 195/2002
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
16^1. înmatriculare/înregistrare - operațiunea administrativă prin care se atestă că un vehicul poate circula pe drumurile publice. Dovada atestării înmatriculării/înregistrării este certificatul de înmatriculare/înregistrare și numărul de înmatriculare/înregistrare atribuit;

[ link extern ]