Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

discount

Buna ziua si ,,LA MULTI ANI" tuturor celor care administreaza si utilizeaza acest site.:vishenka:
La o factura de Metro imi apare la finalul facturii o pozitie cu -,,discount premiem performanta".
Cum ar trebui inregistrat?
Multumesc!
ce ati cumparat de la metro? marfa in vederea revanzarii, protocol, obiecte de inventar sau consumabile?
Marfa in vederea revanzarii, dar nu este scazut de la nici un sortiment de marfa acest discount, ci numai la finalul facturii.
Cand s-a facut receptia s-a trecut exact marfa de pe factura si la o pozitie separata s-a receptionat discount cu semnul minus.
rodia a scris:

Cand s-a facut receptia s-a trecut exact marfa de pe factura si la o pozitie separata s-a receptionat discount cu semnul minus.

cum adica ?reveniti va rog cu detalii ...
Pai sa zicem de exemplu ca val factura fara tva=1000 lei
,,Discount premiem performanta''=200 lei fara tva
Total factura fara tva=800 lei
Cand s-a facut receptia s-a receptionat fiecare sortiment de marfa dar acest discount nu a fost scazut la nici un sortiment deoarece nu se stie la care si de aceea, ca valoarea receptiei sa fie egala cu valoarea facturii s-a trecut ca pozitie in receptie si acest discount cu semnul minus.
Astfet total receptia fara tva=800 lei si este egala cu valoarea facturii fara tva.
Sper sa intelegeti ce am vrut sa spun.
Multumesc frumos.
Este discount global si se va repartiza pe fiecare pozitie din factura.