Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptia tardivitatii cererii invocata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptia tardivitatii cererii invocata

tatal meu s-a judecat in 2008 cu un individ in si o comisie locala pentru niste teren cumparat de bunicii mei ca loc de casa inainte de 1955 si care aveau act cumparare.judecatoria i-a admis cererea in sensul ca a dispus ca ,comisia locala sa-i reconstituie dreptul de proprietate pe vechiul amplasament determinat de expert si sa emita un nou titlu de proprietate.m-am trezit cu citatie la tribunal la care este anexat recurs din care retin ca si-l intemeiaza in principal ca instanta nu a analizat exceptia tardivitatii cererii invocata in cauza avand in vedere data emiterii titlului invocat-2002-fata de data inregistrarii actiunii,30.12.2008,aspect ,spune el,trebuia sa primeasca eficienta cu consecinta respingeriicererii ca tardiv intodusa.poate fi acesta un argument solid in conditia in care comisia locala l-a adus la un termen anterior dar care a fost respins pe motiv ca motivul tardivitatii nu are suport legal.va rog frumos sa-mi detaliati unde greseste motivare recursului .o alta intrebare ar fi sa-mi iar aparator sau sa merg pe mana primei instante.?
Cred ca daca doriti un raspuns cat mai concludent ar trebui sa fiti mai coerenta si explicita in mesajul dvs ...:(

1. Care a fost obiectul cererii de chemare in judecata?
2. Cine a ridicat exceptia tardivitatii cererii de chemare in judecata si cum s-a pronuntat instanta pe aceasta cerere?
3. Alegerea este a dvs in privinta angajarii sau nu a unui avocat. Este utila angajarea unei astfel de persoane, insa nu si obligatorie.
raspund:1)obiectul cererii este revendicarea unui teren loc de casa ,situat in vatra satului ,cumparat de bunici cu act vanzare cumparare in 1955 cu renuntarea la alt teren ce nu a apartinut acestora;anularea titlului de proprietate emis pe un teren ce nu le-a apartinut.;reconstituirea dreptului de proprietate pe terenul revendicat si emiterea unui alt titlu de proprietate;anularea oricarui act de proprietate emis altei persoane.2)ridicarea exceptiei tardivitatii cererii de chemare in judecata a facut-o initial comisia locala.instanta nu a facut nici o referire la acest lucru in dispozitivul sentintei.problema a preluat-o un individ parte in mod accidental in proces (exploateaza parte din terenul revendicat fara act de proprietate si fara incunviintarea comisiei) in recursul sau.culmea ironiei este ca,comisia ma sustine in demersul meu.astept sfaturi.multumesc.
cristina/BZ, utilizator
Este posibil ca daca instanta de fond nu s-a pronuntat asupra exceptiei, instanta de recurs sa caseze hotararea si sa trimita cauza spre rejudecare.
cristina/BZ
Data post: Luni, 4 Ianuarie 2010, 19:13
Subiect: reformulare exceptia tardivitatii cererii invocata

tatal meu s-a judecat in 2008 cu un individ in si o comisie locala pentru niste teren cumparat de bunicii mei ca loc de casa inainte de 1955 si care aveau act cumparare.judecatoria i-a admis cererea in sensul ca a dispus ca ,comisia locala sa-i reconstituie dreptul de proprietate pe vechiul amplasament determinat de expert si sa emita un nou titlu de proprietate.m-am trezit cu citatie la tribunal la care este anexat recurs din care retin ca si-l intemeiaza in principal ca instanta nu a analizat exceptia tardivitatii cererii invocata in cauza avand in vedere data emiterii titlului invocat-2002-fata de data inregistrarii actiunii,30.12.2008,aspect ,spune el,trebuia sa primeasca eficienta cu consecinta respingeriicererii ca tardiv intodusa.poate fi acesta un argument solid in conditia in care comisia locala l-a adus la un termen anterior dar care a fost respins pe motiv ca motivul tardivitatii nu are suport legal.va rog frumos sa-mi detaliati unde greseste motivare recursului .o alta intrebare ar fi sa-mi iar aparator sau sa merg pe mana primei instante.?
raspund:1)obiectul cererii este revendicarea unui teren loc de casa ,situat in vatra satului ,cumparat de bunici cu act vanzare cumparare in 1955 cu renuntarea la alt teren ce nu a apartinut acestora;anularea titlului de proprietate emis pe un teren ce nu le-a apartinut.;reconstituirea dreptului de proprietate pe terenul revendicat si emiterea unui alt titlu de proprietate;anularea oricarui act de proprietate emis altei persoane.2)ridicarea exceptiei tardivitatii cererii de chemare in judecata a facut-o initial comisia locala.instanta nu a facut nici o referire la acest lucru in dispozitivul sentintei.problema a preluat-o un individ parte in mod accidental in proces (exploateaza parte din terenul revendicat fara act de proprietate si fara incunviintarea comisiei) in recursul sau.culmea ironiei este ca,comisia ma sustine in demersul meu.astept sfaturi.multumesc.

.....
Nu este cazul sa deschideti mai multe topicuri pe acelasi subiect ... este o incalcare a regulamentului de postare.
Urmariti raspunsurile pe acest topic, celalalt va fi sters