avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot afla costul unui divort? si care sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot afla costul unui divort? si care sunt procedurile?

cum pot afla costul unui divort? si care sunt procedurile?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:52, 17 Martie 2021
mergeti la un notar si va spune acesta, asta daca va intelegeti...
Daca nu... discutati cu un avocat si mergeti in instanta... si costurile aproximative o sa vii le spuna avocatul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contactati un avocat, de pe forum din lista avocatilor sau recomandat, si discutati situatia dvs pentru a vedea daca puteti divorta la starea civila, la notar sau doar pe calea instantei de judecata.
Lucrurile pot fi simple in cazul unui divort prin acord sau divort fara minori si se pot complica procedural, ca timp si bani atunci cand vorbim despre un divort din culpa exclusiva a unuia dintre soti sau cand unul dintre parinti doreste sa exercite singur autoritatea parinteasca asupra copilului etc.
De aceea trebuie ca mai intai avocatul sa afle ce anume doriti pentru a putea stabili care sunt capetele de cerere si implicit onorariul.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat
Depinde dacă mergeți la.notar sau la avocat.
Dacă aveți copii minori la avocat va costa cel puțin 2200 lei.Acesta este minimum legal stabilit.
Depinde însă si daca procesul.este simplu sau complicat.

Daca mergeți la avocat va poate redacta acțiunea de divorț fără sa va reprezinte la instanta și va costa mai puțin asa.

La.notar doar dacă este ceva simplu se poate și sa semnați amândoi soții la.notar.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu exista un onorariu minim legal, sunt niste recomandari fara cap si fara coada, intr-o hotarare fara de inteles.
Costul il aflati de la o discutie fata in fata cu notarul sau avocatul, in functie de situatie, complicatii sau nu etc.
Exista reglementare UNBR.
Se.vrea a se face precum la notari și executori.
Și eu am aflat aiurea.

Divortul fără minori este undeva la 1600 lei, pe minimal la avocat.
Acestea sunt costurile legale.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire Alexandra1421 Alexandra1421 Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare ... (vezi toată discuția)
cautam avocat pentru divort simplu Abl99 Abl99 De peste 10 Ani Nu stam impreuna Certificat casatorie am Bulletin am Un Avocat (a) imi Trebuie . Pentru Mine Este Simplu ..,...un Avocat sa zica ... (vezi toată discuția)
Dreptul familiei.uniunea naţională a barourilor a stabilit tarifele minimale ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI In atenția colegilor avocati. ,,Uniunea Naţională a Barourilor a stabilit tarifele minimale pentru avocaţi. La ce sumă poate ajunge un divorţ in anul ... (vezi toată discuția)