Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot afla costul unui divort? si care sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot afla costul unui divort? si care sunt procedurile?

mergeti la un notar si va spune acesta, asta daca va intelegeti...
Daca nu... discutati cu un avocat si mergeti in instanta... si costurile aproximative o sa vii le spuna avocatul.
Contactati un avocat, de pe forum din lista avocatilor sau recomandat, si discutati situatia dvs pentru a vedea daca puteti divorta la starea civila, la notar sau doar pe calea instantei de judecata.
Lucrurile pot fi simple in cazul unui divort prin acord sau divort fara minori si se pot complica procedural, ca timp si bani atunci cand vorbim despre un divort din culpa exclusiva a unuia dintre soti sau cand unul dintre parinti doreste sa exercite singur autoritatea parinteasca asupra copilului etc.
De aceea trebuie ca mai intai avocatul sa afle ce anume doriti pentru a putea stabili care sunt capetele de cerere si implicit onorariul.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Depinde dacă mergeți la.notar sau la avocat.
Dacă aveți copii minori la avocat va costa cel puțin 2200 lei.Acesta este minimum legal stabilit.
Depinde însă si daca procesul.este simplu sau complicat.

Daca mergeți la avocat va poate redacta acțiunea de divorț fără sa va reprezinte la instanta și va costa mai puțin asa.

La.notar doar dacă este ceva simplu se poate și sa semnați amândoi soții la.notar.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu exista un onorariu minim legal, sunt niste recomandari fara cap si fara coada, intr-o hotarare fara de inteles.
Costul il aflati de la o discutie fata in fata cu notarul sau avocatul, in functie de situatie, complicatii sau nu etc.
Exista reglementare UNBR.
Se.vrea a se face precum la notari și executori.
Și eu am aflat aiurea.

Divortul fără minori este undeva la 1600 lei, pe minimal la avocat.
Acestea sunt costurile legale.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat