avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, doresc sa cumpăr un lot de 750 mp dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, doresc sa cumpăr un lot de 750 mp dintr-un teren ...

Buna ziua, doresc sa cumpăr un lot de 750 mp dintr-un teren in suprafata totala de 3000mp.
Sunt 3 proprietari in acte; doamna de la care doresc sa cumpăr (cota de 1/2)
si 2 prieteni de ai ei sot sotie, "posibil divorțați legal". Sotia este plecata in Anglia si nu poate venii sa faca partajul la notar, nici sa faca o procura pt rezolvarea amiabila, zice vanzatoarea.
De aceea a introdus actiune in instanta pentru partaj judiciar,primul termen in mai.
Mi-a propus un antecontract cu avans si ulterior plata in rate lunare, care vor fi achitate pana la finalizarea litigiului (pretul 3000 euro).
Am rugămintea sa-mi comunicati daca e in regula un altfel antecontract, in conditiile date, eventual ce clauze speciale ar trebui sa contina.
Mulțumesc.


Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:16, 17 Martie 2021
sotul nu vrea sa vanda ? sau de ce fac partaj ?
Din ce zice vanzatoarea nu o intereseaza acest aspect, e plecata si nu e prioritatea ei.
De aceea a introdus actiune in instanta pentru partaj judiciar

cine, sotul ?
dvs puteti cumpara doar de la doamna, cota ei, daca acel cuplu nu vrea sa vanda sau treaba lor cu partajul. Apoi, daca nu va intelegeti cu ei, iesiti din indiviziune fata de ei impreuna.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
gi-jane2, moderator
De la doamna aceea vreau sa cumpăr, 750mp din cei 1500 mp care i se cuvin.
am inteles acuma, cumparati doar partea ei si o cumparati dupa dezmenrare.
si daca lotul pe care il va obtine nu va convine ?
altfel, contractul ok, nici suma nu e mare.

procesul lor va fi de durata, ca sa stiti.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Cum pot sa devin proprietar ? Stelian Brotea Stelian Brotea Buna ziua, Dupa decesul tatalui eu si sora mea am renuntat in favoarea mamei, pentru a face succesiunea. Avem un teren intravilan de 1900 mp + casa, din care ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren 3 persoane la comun Bubuka Bubuka Cumparare teren la comun Salutare, Doresc sa cumpara o parcela de teren de 500 mp. Vanzatorul are 1500 mp si nu vrea sa vanda parcele de 500 mp ca sa ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare andriescuelena andriescuelena Buna ziua! Doresc sa achizitionez 1ha teren cu vegetatie forestiera pt. care exista doar P.V. de punere in posesie,suprafata totala din P.V este de 5 ha ... (vezi toată discuția)