avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua! Ca simplu cetățean cum pot iniția un ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua! Ca simplu cetățean cum pot iniția un proiect de ...

Bună ziua!
Ca simplu cetățean cum pot iniția un proiect de hotărâre în Consiliul Local ,iar acest proiect inițiat să poată fi trecut pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local?
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Rulea , utilizator 16:59, 21 Martie 2021
Proiectele de hotărâri pot fi inițiate de primar, de consilierii locali sau de cetățeni. Elaborarea proiectelor se face de cei care le propun, cu sprijinul secretarului general al unității/subdiviziunii administrativ-teritoriale și al compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului.
(art.136 si urm . Cod Ad-tiv )
[ link extern ]
Articolul respectiv îl știu .
Eu am scris o inițiere pe care am depuso la primărie iar domnul secretar a invocat celălalt articol care se referă la inițiativa cetățenească încercând să spună în ședința că eu că persoana fizica nu pot iniția un proiect și înscrisul făcut de mine l- a dat președintelui de ședință invocând acel articol cu inițiativa cetățenească.
Aș vrea să știu dacă secretarul a procedat corect.

Cornel Vasile a scris:

Proiectele de hotărâri pot fi inițiate de primar, de consilierii locali sau de cetățeni. Elaborarea proiectelor se face de cei care le propun, cu sprijinul secretarului general al unității/subdiviziunii administrativ-teritoriale și al compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului.
(art.136 si urm . Cod Ad-tiv )
[ link extern ]

Promovarea unui proiect de hotărâre se poate face de unul sau de mai mulți cetățeni cu drept de vot, dacă acesta este susținut prin semnături de cel puțin 5% din populația cu drept de vot înscrisă în Registrul electoral cu domiciliul sau reședința în unitatea administrativ-teritorială.

Intr-adevar, cele doua texte se coroboreaza...
Acest articol se referă la inițiativa cetățenească.

Cornel Vasile a scris:

Promovarea unui proiect de hotărâre se poate face de unul sau de mai mulți cetățeni cu drept de vot, dacă acesta este susținut prin semnături de cel puțin 5% din populația cu drept de vot înscrisă în Registrul electoral cu domiciliul sau reședința în unitatea administrativ-teritorială.

Intr-adevar, cele doua texte se coroboreaza...

Intr-adevar .....text care se coroboreaza cu celelalte.

Alte discuții în legătură

Se poate introduce in consiliul local o propunere pentru un proiect ... marysimo marysimo Se poate introduce in Consiliul Local o propunere pentru un proiect pe baza unei petitii de la cetateni? Daca da, cate semnaturi sunt necesare? (vezi toată discuția)
Proiect de hotarare consiliu local gsp2008 gsp2008 Cine semneaza proiectele de hotarari inscrise pe ordinea de zi a sedintei Consiliului Local ? (vezi toată discuția)
Procedura si flux de aprobari pentru hotarare de consiliu local platitor_taxe platitor_taxe Buna ziua, In calitate de cetatean al unui sector din Bucuresti doresc sa initiez un proiect de Hotarare de Consiliu Local care sa fie supus dezbaterii ... (vezi toată discuția)