Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proiect de hotarare Consiliu Local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proiect de hotarare Consiliu Local

Cine semneaza proiectele de hotarari inscrise pe ordinea de zi a sedintei Consiliului Local ?
Conform Legii nr.215/2001 actualizata – legea administratiei publice locale, art.45 alin.(6): Proiectele de hotărâri pot fi propuse de consilieri locali, de primar, viceprimar sau de cetăţeni.
Redactarea proiectelor se face de cei care le propun, cu sprijinul secretarului unităţii administrativ-teritoriale şi al serviciilor din cadrul aparatului de specialitate al primarului.
Se semneaza de catre cei care le propun si se vizeaza de catre secretarul unitatii administrativ-teritoriale respective - municipiu, oras, comuna. Trebuie sa fie fundamentate obligatoriu pe un raport al serviciului de specialitate(compartimentul de resort din aparatul executiv al primarului) din primarie si pe un raport al comisiei de specialitate a consiliului local. Aceste rapoarte se anexeaza obligatoriu proiectului de hotarare respectiv, pentru a putea fi dezbatut in sedinta consiliului local.
Ar fi indicat sa faceti si o expunere de motive in care sa aratati ratiunea pentru care ar trebui adoptat proiectul de hotarare precum si avantajele rezultate pentru comunitate din acest proiect.