avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara ! Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara ! Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns. ...

Bună seara !
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns.
- se spune în lege că:
instanţa ar trebui să declare închisă cercetarea procesului în şedinţă publică [deci prin derogare de la art. 240 alin. (1) NCPC] şi să acorde un termen, tot în şedinţă publică, pentru ca părţile să depună concluzii scrise cu 5 zile înainte de termenul astfel acordat.

Dar, de obicei, instanțele procedează așa :
- la primul termen când părțile se înfățișează - se dă cuvântul părților
Tot atunci trebuie să depui Concluziile scrise.

- Dacă nu le depui, trebuie să ceri Termen - pentru ca să depui Concluziile scrise.

Nu înțelegem:
-






Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 23:03, 23 Martie 2021
Bună seara !
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns.
- se spune în lege că:
instanţa ar trebui să declare închisă cercetarea procesului în şedinţă publică [deci prin derogare de la art. 240 alin. (1) NCPC] şi să acorde un termen, tot în şedinţă publică, pentru ca părţile să depună concluzii scrise cu 5 zile înainte de termenul astfel acordat.

Dar, de obicei, instanțele procedează așa :
- la primul termen când părțile se înfățișează - se dă cuvântul părților
Tot atunci trebuie să depui Concluziile scrise.

- Dacă nu le depui, trebuie să ceri Termen - pentru ca să depui Concluziile scrise.

Nu înțelegem:
- în ce şedinţă publică
părțile vor depune Concluziile scrise ?

Va mai fi și un al 2:-lea termen? - în care părțile trebuie să depună concluziile ?

Al 2 - lea termen -
- se va da de instanță doar ca să se depună concluziile ?
Sau
- atunci, partile pot și vorbi ?
Li se va da cuvântul ?







2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui?
Nu, nu trebuie.
POATE!
Atenție la cuvinte.

244
(1) Când judecătorul se socotește lămurit, declară cercetarea procesului încheiată și poate fixa un alt termen pentru dezbaterea fondului, din oficiu sau la cererea părților.
(2) În cazul în care s-a dispus dezbaterea fondului la un alt termen, judecătorul poate pune în vedere părților să redacteze note privind susținerile lor și să le depună la dosar cu cel puțin 5 zile înainte de termenul stabilit potrivit alin. (1), fără a aduce atingere dreptului acestora de a formula concluzii orale.

Dacă POATE așa, înseamnă că POATE și altfel.
Cum?
Cum ați mai observat că procedează. (Dar nici chiar așa - adică nu la primul termen, ci la ultimul. Se mai întâmplă ca primul să fie și ultimul, dar rar /prin căi de atac).

Dacă vi s-a acordat cuvântul și aveți pregătite concluzii scrise, atunci le depuneți chiar în ședința în care ... ați cuvântat.
Dacă nu le aveți și dacă instanța a amânat pronunțarea, atunci le puteți redacta și le puteți depune după ședință și până la termenul la care s-a amânat pronunțarea. (acesta nu mai este în ședință publică). Nu le depuneți în ultima zi, că vă străduiți degeaba. Lăsați și vreme spre a fi citite.
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2021
romascanu, moderator
Miliarde de mulțumiri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concluzii scrise, discutie procedurala calin_andrei calin_andrei Salut, vreau sa va intreb urmatoarea chestie: Am avut primul termen, debitoarea mi-a depus intampinare, eu am depus o expertiza contabila simpla ... (vezi toată discuția)
Concluzii scrise dina999 dina999 La multi ani! Incerc si nu cred ca ma descurc tocmai bine, de aceea apelez la dvs. si solicit ajutor. Ma reprezint singura intr-un proces cu autoritatile, ... (vezi toată discuția)
Depunere concluzii scrise marianaflore marianaflore As vrea sa stiu, va rog, daca la un termen de judecata am solicitat termen scurt pentru depunere de concluzii scrise si instanta a amanat pronuntarea si a ... (vezi toată discuția)