Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunere concluzii scrise
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunere concluzii scrise

As vrea sa stiu, va rog, daca la un termen de judecata am solicitat termen scurt pentru depunere de concluzii scrise si instanta a amanat pronuntarea si a acordat termen scurt (2 sapt), se pot depune concluziile scrise in ziua in care are loc sedinta de judecata? sau trebuie sa le depun cu 5 zile inainte?
Mentionez faptul ca la primul termen s-a dat si cuvantul pe fondul cauzei, termenul pt depunere concluzii scrise a fost solicitat pentru ca parata a depus raspunsul la interogatoriul din oficiu cu o zi inaintea termenului de judecata si nu am avut posibilitatea sa iau cunostinta de cuprinsul acestuia.
Va multumesc
marianaflore, utilizator
Concluziile scrise le puteti depune cel tarziu cu o zi inainte de termenul amanat.
Buna ziua,
Concluziile e bine sa le depuneti cu cel putin o zi inainte de termenul de pronuntare astfel incat sa aiba timp si judecatorul sa le citeasca si sa le ia in calcul la pronuntare.
E bine sa depuneți concluziile scrise ca sa le citească judecătorul.
Dacă nu le depuneți în asa fel încât sa le citească degeaba le mai depuneți.