avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Eu și soțul meu dorim sa cumpărăm pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Eu și soțul meu dorim sa cumpărăm pe numele copilului ...

Bună ziua. Eu și soțul meu dorim sa cumpărăm pe numele copilului nostru minor(6 ani), un apt. Putem sa trecem o clauza în contract prin care copilul sa nu poată vinde imobilul chiar dacă împlinește 18 ani? ( sa nu poată sa il vanda pana la decesul nostru). Actele Poț fi încheiate la notar doar în prezenta noastră, a părinților, fără a implica vreo instanta, primărie sau alta instituție? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:57, 18 Martie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce?
Cumparati dvs cu sotul si cand implineste copilul 18 ani, ii faceti un contract cu ce clauze vreti dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Minorul poate dobândi bunuri materiale, valori..., doar prin moștenire sau donație.
La vârsta asta nu are bani să-și cumpere o casă.

De ce vreți să fie doar copilul proprietar`?
Pai, si dupa ce dobandeste valori (sume de bani) prin donatie, cu ele nu poate dobandi un imobil prin cumparare?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul oricum vă moștenește după ce muriți. Dacă oricum îi rămâne lui 100% casa (dacă nu mai are alți frați), de ce să vă complicați cu clauze care încalcă drepturile proprietarului.

Majorul după 18 ani are drepturi depline asupra proprietăților sale, și ar fi ilegal să fie obstrucționat de o clauză abuzivă, să nu poată vinde proprietatea sa.

Nu cred că un notar ar risca să treacă într-un contract o astfel de clauză. Nici nu se poate fără acordul părților, iar minorul nu are capacitate de exercițiu să cadă de acord pentru o astfel de condiție.

Dar mai întâi de toate, copilul minor trebuie să aibă banii lui, să poată cumpăra o casă, iar părinții nu ar avea nici o treabă cu casa lui dacă nu sunt donatori cu clauză de întreținere și uzufruct viager.
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul poate dobandi doar în anumite condiții...prin procuraturii de fonduri.in principiu se poate ce vreți .

Alte discuții în legătură

Achiziție teren și construcție casa direct pe numele copiilor, ... caef caef Achiziție teren și construcție casa direct pe numele copiilor, Bună ziua. Vrem sa vindem casa sa ne mutam în alta parte și cu banii pe care ii luam vrem ... (vezi toată discuția)
Cum pot trece casa pe numele copiilor mei minori gabryelaalex gabryelaalex buna seara . am doi copii unul de 7 ani si unul de 6 luni , pt cel de 7 ani am hotarare incredintare minor nefiind casatorita cu tatal lui dar am cerut ... (vezi toată discuția)