Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Conform Legii 107/1996 art.9 pct.1 si 2 trebuie ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Conform Legii 107/1996 art.9 pct.1 si 2 trebuie autorizatie pentru ...

Conform Legii 107/1996 art.9 pct.1 si 2 trebuie autorizatie pentru foraj apa de suprafata daca folosesc pentru uz casnic? Ce intelegeti prin Legea asta ca ma contrazic cu cei de la Apele Romane
Art. 9. -
(1) Dreptul de folosință a apelor de suprafață sau subterane, inclusiv a celor arteziene, se stabilește prin autorizația de gospodărire a apelor și se exercită potrivit prevederilor legale. Acest drept include și evacuarea, în resursele de apă, de ape uzate, ape din desecări ori drenaje, ape meteorice, ape de mină sau de zăcământ, după utilizare.
2) Apele de suprafață sau subterane pot fi folosite liber, cu respectarea normelor sanitare și de protecție a calității apelor, pentru băut, adăpat, udat, spălat, îmbăiat și alte trebuințe gospodărești, dacă pentru aceasta nu se folosesc instalații sau se folosesc instalații de capacitate mică de până la 0,2 litri/secundă, destinate exclusiv satisfacerii necesităților gospodăriei proprii.
din ce citesc, autorizatia care va trebuie este de gospodarire a apelor, nu de foraj
din cate stiu eu de la cineva care executa foraje ,,,se poate face foraj cu un consum de 0,2l /secunda apoi faceti o notificare la apele romane precum ca a-ti executat acest put cu acest consum