Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am un furnizor de apa in localitate, de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am un furnizor de apa in localitate, de unde primesc ...

Buna ziua,
Am un furnizor de apa in localitate, de unde primesc apa. Apa si canalizarea se factureaza in proportie de 100 %. Cata apa consum, atata canalizare este facturata . Am depus cerere la firma ca sa-mi instaleze separat un contor pentru teava cu care ud in gradina. Exista posibilitate tehnica de a separa consumul de apa din casa si consumul din gradina pentru udat. Consider ca nu este corect sa se facturete 100% canalizare, cand 3/4 din apa,folosesc pentru udatul gradinii si nu are legatura cu canalizarea. Acesta practica de a factura separat apa consumata pentru udat se aplica in multe localitati din tara. Firma a refuzat solicitarea mea si ma factureaza in continuare cu 100% canalizare pentru intreaga cantitate de apa. Ce pot sa fac in acest sens? Am o cale legala de a cere doua contoare de apa?
"Apa potabilă distribuită prin sistemele de alimentare cu apă este destinată satisfacerii cu prioritate a nevoilor gospodăreşti ale populaţiei, ale instituţiilor publice, ale operatorilor economici şi, după caz, pentru combaterea şi stingerea incendiilor, în lipsa apei industriale."
(din legea 241/2006)
Udatul grădinii se face din alte surse.
[ link extern ]
latka, utilizator
Normele in vigoare prevad ca apa furnizata de catre furnizor se utilizeaza exclusiv pentru necesitatile casnice bucatarie grup sanitar
Udatul gradinilor,spalatul masinilor ,,conform dispozitii actualizate este interzis din reteaua centarlizata find permisa din alte surse=fantani,etc
Am intrebat cu totul altceva. Daca doriti un raspuns util atunci va rog sa raspundeti la intrebare. In multe orase se uda gradina din reteaua de apa, cu 2 contoare diferite.

ynocentta a scris:

Normele in vigoare prevad ca apa furnizata de catre furnizor se utilizeaza exclusiv pentru necesitatile casnice bucatarie grup sanitar
Udatul gradinilor,spalatul masinilor ,,conform dispozitii actualizate este interzis din reteaua centarlizata find permisa din alte surse=fantani,etc

Dvs. nu ați înțeles, pentru că nu citiți legea. Furnizorul nu are voie să facă asa ceva. Apa potabilă nu trebuie utilizată pentru udatul grădinilor, acolo unde sunt montate contoare e ilegal.

Niciun furnizor nu s-a confruntat de ilegalitate. Doar cu mafia monopolului.

latka a scris:

Dvs. nu ați înțeles, pentru că nu citiți legea. Furnizorul nu are voie să facă asa ceva. Apa potabilă nu trebuie utilizată pentru udatul grădinilor, acolo unde sunt montate contoare e ilegal.