avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am un furnizor de apa in localitate, de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am un furnizor de apa in localitate, de unde primesc ...

Buna ziua,
Am un furnizor de apa in localitate, de unde primesc apa. Apa si canalizarea se factureaza in proportie de 100 %. Cata apa consum, atata canalizare este facturata . Am depus cerere la firma ca sa-mi instaleze separat un contor pentru teava cu care ud in gradina. Exista posibilitate tehnica de a separa consumul de apa din casa si consumul din gradina pentru udat. Consider ca nu este corect sa se facturete 100% canalizare, cand 3/4 din apa,folosesc pentru udatul gradinii si nu are legatura cu canalizarea. Acesta practica de a factura separat apa consumata pentru udat se aplica in multe localitati din tara. Firma a refuzat solicitarea mea si ma factureaza in continuare cu 100% canalizare pentru intreaga cantitate de apa. Ce pot sa fac in acest sens? Am o cale legala de a cere doua contoare de apa?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:42, 6 Iulie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Apa potabilă distribuită prin sistemele de alimentare cu apă este destinată satisfacerii cu prioritate a nevoilor gospodăreşti ale populaţiei, ale instituţiilor publice, ale operatorilor economici şi, după caz, pentru combaterea şi stingerea incendiilor, în lipsa apei industriale."
(din legea 241/2006)
Udatul grădinii se face din alte surse.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 5 Iulie 2022
latka, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normele in vigoare prevad ca apa furnizata de catre furnizor se utilizeaza exclusiv pentru necesitatile casnice bucatarie grup sanitar
Udatul gradinilor,spalatul masinilor ,,conform dispozitii actualizate este interzis din reteaua centarlizata find permisa din alte surse=fantani,etc
Am intrebat cu totul altceva. Daca doriti un raspuns util atunci va rog sa raspundeti la intrebare. In multe orase se uda gradina din reteaua de apa, cu 2 contoare diferite.

ynocentta a scris:

Normele in vigoare prevad ca apa furnizata de catre furnizor se utilizeaza exclusiv pentru necesitatile casnice bucatarie grup sanitar
Udatul gradinilor,spalatul masinilor ,,conform dispozitii actualizate este interzis din reteaua centarlizata find permisa din alte surse=fantani,etc

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. nu ați înțeles, pentru că nu citiți legea. Furnizorul nu are voie să facă asa ceva. Apa potabilă nu trebuie utilizată pentru udatul grădinilor, acolo unde sunt montate contoare e ilegal.

Niciun furnizor nu s-a confruntat de ilegalitate. Doar cu mafia monopolului.

latka a scris:

Dvs. nu ați înțeles, pentru că nu citiți legea. Furnizorul nu are voie să facă asa ceva. Apa potabilă nu trebuie utilizată pentru udatul grădinilor, acolo unde sunt montate contoare e ilegal.



Alte discuții în legătură

Cum sa udam gradina fara probleme!!!!!!! sever_daniela sever_daniela este corect sau legal ca pentru apa folosita la udatul plantelor din gradina(din jurul casei) mai mica sau mai mare dupa suprafata fiecaruia sa se calculeze ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul consum apa in sistem pausal la case dariad dariad Intrucat la casele care nu au apometre se face un calcul pausal, cum se face acest calcul? Nu inteleg de unde provin pe factura mea (2 persoane) 10,08 mc ... (vezi toată discuția)
Plata apa pluviala  cmd_ro cmd_ro Un locatar sa separat cu apa rece si calda de asociatia de proprietari , avand centrala termica ,platind factura pentru apa rece la regia de apa , mai plateste ... (vezi toată discuția)