Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea speta: ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea speta: In cadrul ...

Buna ziua
Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea speta:
In cadrul unei societati, Consiliul de Administratie dispune efectuarea unui control intern asupra activitatii de HR ( angajari, traseu profesional angajat, promovari, sanctiuni etc ).
In acest context, echipa de control, nominalizata prin decizie, solicita documente, inclusiv dosarele personale ale unor salariati.
Departamentul de HR invoca faptul ca dosarul personal cuprinde date cu caratcter personal si nu poate pune la dispozitie INTREGUL dosar, ci doar anumite documente.
Intrebarea mea este daca este legal acest lucru?
Va multumesc
Mi se pare corect sa li se puna la dispozitie doar actele care au legatura cu controlul exercitat .