Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme de succesiune Violeta si Marin se casatoresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme de succesiune Violeta si Marin se casatoresc in anul ...

Probleme de succesiune

Violeta si Marin se casatoresc in anul 1986
Marin cumpara un imobil in anul 1985
Violeta are 2 fice din casatoria anterioara
Marin nu are copii
Violeta decedeaza in anul 2000
Marin nu efectueaza demersurile de succesiune pe partea sotiei.
Marin lasa testament autentic unei nepoate
Marin decedeaza in anul 2015
Nepoata lui Marin deschide succesiune testamentara
si devine legatar universal al lui Marin mostenind imobilul achizitionat de Marin in anul 1985
in cota de 100%

Violeta a primit o donatie de la parintii sai, un imobil.

Situatii
1.Donatia a fost incheiata inainte de casatoria cu Marin
2.Donatia a fost incheiata in timpul casatoriei cu Marin
3.Nu exista act de donatie ,parintii Violetei decedati nu au instainat acest imobil,
nu a fost deschisa succesiunea dupa defunctii parinti ai Violetei.

Legatarul universal al lui Marin in toate situatile poate
mosteni acest imobil in concurs cu cele doua fice ?

Va multumesc
Dor77, utilizator
Da. Testamentul fiind universal, prevede ca testatorul lasa nepoatei toate bunurile mobile si imobile ce se vor regasi in patrimoniul sau.
Pe Violeta o mostenesc Marin (sot supravietuitor 1/4) si cela doua fiice (3/4).
Masa succesorala dupa Marin va fi suplimentata ulterior de nepoata, cu 1/4, mosteniti de la Violeta.
Multumesc. In legatura cu cele 3 situatii date aveti un raspuns ?
Da. Nu au nicio relevanta. Indiferent ca donatia a fost incheiata anterior casatoriei, sau dupa, bunurile dobandite prin donatie sunt proprii.
raluk0207, utilizator
Sa intelegem ca legatarul lui Marin nu va culege nimic de pe urma deschiderii succesiunii lui Violeta daca exista act de donatie.
Daca nu exista act de donatie, va participa la succesiune si va culege cei 1/4 ?
Dor77, utilizator
Legatarul va culege oricum 1/4.
Chiar daca imobilul primit prin donatie, este bunul propriu al Violetei, Marin mosteneste un sfert in calitate de sot supravietuitor.
Iar mai departe, pe Marin il mosteneste legatarul.