Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speță succesiune BN adecedat in anul 2000 și era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speță succesiune BN adecedat in anul 2000 și era căsătorită ...

Speță succesiune

BN adecedat in anul 2000 și era căsătorită cu BD care a decedat în 2014
BD a lăsat un legat cu titlu universal pentru o nepoată.
După decesul lui BD ,nepoată a dezbătut succesiune testamentara și a devenit legatar universal. Au fost identificate bunuri dobândite de BD dinafară căsătoriei cu BN.

Problema este că în timpul căsătoriei celor 2 BN a dobândit drepturi asupra bunurilor parintilor săi,care in mod firesc ar intra in patrimoniul celor 2 soți.

BD nu a dezbătut succesiune de pe urma soției
BD si BN nu au copii împreună.

Autoarea lui BD dorește să solicite deschiderea succesiunii de pe urma soției autorului sau, aceasta a dat o declarație autentică de acceptare moștenire în numele autorului sau.

BN are copii dinafară căsătoriei cu BD,unul dintre aceștia a renunțat expres la moștenirea de pe urma lui BN, a mai rămas un copil.

Întrebarea este: poate solicita nepoată,autoarea soțului supraviețuitor in calitate de legatar universal deschiderea moștenirii pe partea soției defunctului sau autor ?

Multumesc
Da.
Moștenirea lui BN se dezbate intre descendentul lui BN (acceptant) si moștenitorul lui BD /legatarul universal.

În ce fel a dobandit BN „drepturi asupra bunuilor părinților săi”?
Dacă le-a dobandit prin vanzare (act între vii) ar fi adevărat ce ați zis.
Dacă le-a dobandit prin moștenire, atunci nu intră în patrimoniul celor 2 soți, ci doar în patrimoniul lui BN, iar soțul supraviețuitor BD moștenește 1/4 din aceste bunuri, iar restul de 3/4 descendentul lui BN.

Asta în teorie. În practică... ne lăsăm surprinși. (ar trebui făcută dovada acceptarii de catre BD a moștenirii lui BN).
romascanu, moderator
BN a dobândit drepturi asupra bunurilor parintilor săi, Prin donație.