Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La partaj poate fi folosita hotararea de divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La partaj poate fi folosita hotararea de divort?

Divort pronuntat in anul 1983 iar partajul nu a fost facut.
Hotararea de divort spune:
- se desface casatoria din vina sotiei
- sotia nu era angajata
- sotia nu se ocupa de menaj/gospodarie
- sotia lipsea de acasa si a inselat sotul
- sotia cu rudele acesteia l-au baut pe sot
- instanta a incredintat totusi copilul mamei(cred ca era o practica obisnuita in acele vremuri)

Problema a ramas apartamentul achizitionat prin credit. Fosta sotie nu mai recunoaste nimic din ce scrie in hotararea de divort si are pretentii ce merg spre jumatate din valoarea apartamentului.
La incercarea de mediere cand a vazut ca nu va primi ce vrea, a inceput sa tipe si a plecat.
Ce vreau sa intreb este: poate fi folosit ce scrie in hotararea de divort(ca nu era angajata, ca nu a convietuit cum trebuie) sau totul trebuie demonstrat din acum, dupa aproape 40 de ani?
Conteaza care a fost contributia fiecaruia cand au achizitionat casa. Ca nu era angajata la data decesului e una, ca nu a dat bani pt casa, e alta.
Nimeni nu a murit, nu e cazul de vreun deces.
Apartamentul a fost achizitionat prin credit.
Spre surprinderea mea creditul a fost facut doar pe numele sotului si specifica clar ca sotia este "casnica"(nu stiu de ce au scris asa ceva pe contractul de imprumut, poate asta era practica pe vremea comunistilor).
Oare si asta trebuie demonstrat in instanta? E un pic greu acum sa obtii informatii despre cineva(fosta sotie) ca nu a fost angajata!
sper2020, utilizator
Hotararea de divort poate fi folosita la partaj dar depinde daca va ajuta sau nu.
Vedeti ce zice avocatul de caz pentru ca trebuie gandit strategic si pe parte juridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
scuze, la data divortului am vrut sa zic.
este bine ca la data contractarii creditului era casnica, casnica era si la divort, in casa nu prea muncea... toate astea va avantajeaza.
Daca nu dovediti ca ati avut o contributie mai mare, casa se va imparti pe jumatate.

sper2020 a scris:

Nimeni nu a murit, nu e cazul de vreun deces.
Apartamentul a fost achizitionat prin credit.
Spre surprinderea mea creditul a fost facut doar pe numele sotului si specifica clar ca sotia este "casnica"(nu stiu de ce au scris asa ceva pe contractul de imprumut, poate asta era practica pe vremea comunistilor).
Oare si asta trebuie demonstrat in instanta? E un pic greu acum sa obtii informatii despre cineva(fosta sotie) ca nu a fost angajata!

gi-jane2, moderator
Motivele care au dus la desfacerea căsătoriei sau chiar desfacerea căsătoriei din culpa soției nu au legatura cu partajul.nu va aduc practic un avantaj.La partaj va trebui să dovediți ce salariu aveați dvs ce salariu avea dna,cine avea venituri mai mari,dacă v a ajutat cineva din familie etc.Fsptul că soția era asimetrica, a fugit de acasă nu o sa va dea dreptul la un procent mai mare.Oricum ati pierdut foarte mult timp,după atâția zeci de ani o sa va fie mai greu să pornești anumite aspecte.