Forum Discuţii juridice Executare silită salutare comunitate , am doua popriri salariale ...
Discuție deschisă în Executare silită

salutare comunitate , am doua popriri salariale infiintate recent ...

salutare comunitate , am doua popriri salariale infiintate recent iar executorii (bej-uri diferite) mi-au pus poprire atat la locul de munca cat si la banca de unde imi ridic salariul , astfel se poate ajunge la o dubla retinere,practic tot salariul ,pe care nu o doresc fiind vorba de procentul maxim permis de lege de 1/2 din venitul net. Problema este ca in clipa de fata lucrez in alt judet fata de cel din buletin si stau tot acolo, care este metoda cea mai potrivita pentru a le solicita acestor executori ridicarea popririi de pe contul bancar fara a ma deplasa dupa hartii,pe care, in mod normal ei trebuie sa le trimita din oficiu catre unitatea bancara sa nu imi opreasca de 2 ori din salariu, tertul poprit devenind unitatea la care lucrez.....care sunt , deasemenea ,metodele legale prin care pot impiedica si/sau recupera furtul comis de executori in caz ca acestia nu dau curs solicitarii mele.. o zi buna sa aveti,multumesc!
Luati legatura cu cei doi executori numai daca vi se popreste lunar o suma mai mare de 1/2 din veniturile salariale. Atunci aveti deschisa si calea unei contestatii la executare ce trebuie introdusa in termen de 15 zile de la data la care ati aflat de poprirea aplicata peste maximul legal.
Aceasta masura a fost dispusa pentru ca, in situatia in care angajatorul nu vireaza banii creditorilor, sa ii poata lua de la celalalt tert poprit, banca.

Corina Capotã a scris:

Luati legatura cu cei doi executori numai daca vi se popreste lunar o suma mai mare de 1/2 din veniturile salariale. Atunci aveti deschisa si calea unei contestatii la executare ce trebuie introdusa in termen de 15 zile de la data la care ati aflat de poprirea aplicata peste maximul legal.
Aceasta masura a fost dispusa pentru ca, in situatia in care angajatorul nu vireaza banii creditorilor, sa ii poata lua de la celalalt tert poprit, banca.

Salariul este minimul pe economie, daca se retine 1/2 de la sursa, iar banca opreste si ea din restul ramas si virat alti 1/2, raman fara nici-un mijloc de intretinere , revin la intrebarea cum pot actiona rapid si eficient ca acest lucru sa nu se intample, poprirea pe cont trebuie ridicata de in data ce angajatorul a primit si a luat la cunostinta obligatia de a retine lunar din salariu cota impusa de lege.
V-a explicat mai sus doamna avocat cum să acționați rapid. Alta cale decât instanța de judecată nu aveți, dacă nu găsiți înțelegere la cei doi executori, sau câți sunt.
Mergeți urgent să anunțați executorii judecătorești despre situația de fapt, și poate găsiți înțelegere amiabilă, și astfel evitați instanța de judecată.