avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Invalidarea mandatului de primar ales.
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Invalidarea mandatului de primar ales.

Buna ziua, in cazul invalidării mandatului de primar ales datorită neîndeplinirii condițiilor de eligibilitate alegerile se reiau in termen de 90 de zile in condițiile Art.149 Cod Administrativ.
Întrebarea mea este dacă in viitoarele alegeri partiale(doar pt primar) organizate vor participa doar acei candidați care au fost pe buletinul de vot in primul tur sau lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze?? Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 21 Martie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Geo4 , utilizator 09:37, 22 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În caz de invalidare a alegerii primarului, Guvernul, la propunerea autorităților cu atribuții în organizarea alegerilor locale, pe baza solicitării prefectului, stabilește data alegerilor. Acestea se organizează în termen de maximum 90 de zile de la data invalidării sau, după caz, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile legii.

In speta, lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze.


Cornel Vasile a scris:

În caz de invalidare a alegerii primarului, Guvernul, la propunerea autorităților cu atribuții în organizarea alegerilor locale, pe baza solicitării prefectului, stabilește data alegerilor. Acestea se organizează în termen de maximum 90 de zile de la data invalidării sau, după caz, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile legii.

In speta, lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze.

Mulțumesc, asta era și interpretarea mea, doar ca citind din presa online cazul de repetare a alegerilor locale din Moldova Noua nu înțelegeam de ce s-a procedat altfel dar, analizând mai îndeaproape acea speța reiese clar ca acolo nu s-a pus problema invalidării mandatului de primar, ci a candidaturii care a fost invalidata anterior alegerilor. Mulțumesc încă o data!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de validare a consilierilor locali consilier57 consilier57 Vreau sa stiu cum se va proceda in cazul in care un consilier local, membru al PC, a participat la alegerile din 10 iunie 2012, pe lista PSD? Atat in ... (vezi toată discuția)
Alegere viceprimar bil63 bil63 Buna dimineata la toata lumea. Doresc si eu o informatie: in alegerile locale din localitatea mea a iesit un primar dintr-un anume partid. La consilieri acest ... (vezi toată discuția)
Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)