Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Invalidarea mandatului de primar ales.
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Invalidarea mandatului de primar ales.

Buna ziua, in cazul invalidării mandatului de primar ales datorită neîndeplinirii condițiilor de eligibilitate alegerile se reiau in termen de 90 de zile in condițiile Art.149 Cod Administrativ.
Întrebarea mea este dacă in viitoarele alegeri partiale(doar pt primar) organizate vor participa doar acei candidați care au fost pe buletinul de vot in primul tur sau lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze?? Mulțumesc!
george-neagu, moderator
În caz de invalidare a alegerii primarului, Guvernul, la propunerea autorităților cu atribuții în organizarea alegerilor locale, pe baza solicitării prefectului, stabilește data alegerilor. Acestea se organizează în termen de maximum 90 de zile de la data invalidării sau, după caz, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile legii.

In speta, lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze.

Cornel Vasile a scris:

În caz de invalidare a alegerii primarului, Guvernul, la propunerea autorităților cu atribuții în organizarea alegerilor locale, pe baza solicitării prefectului, stabilește data alegerilor. Acestea se organizează în termen de maximum 90 de zile de la data invalidării sau, după caz, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile legii.

In speta, lista candidaților este deschisă pentru oricine dorește sa candideze.

Mulțumesc, asta era și interpretarea mea, doar ca citind din presa online cazul de repetare a alegerilor locale din Moldova Noua nu înțelegeam de ce s-a procedat altfel dar, analizând mai îndeaproape acea speța reiese clar ca acolo nu s-a pus problema invalidării mandatului de primar, ci a candidaturii care a fost invalidata anterior alegerilor. Mulțumesc încă o data!