Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea situatie.am o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea situatie.am o prietena care ...

buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea situatie.am o prietena care este neasigurata medical ,este in urgenta la un spital din Brăila a fost luata de salvare ,ea fiind din Bârlad suspecta de apendicită ,urmand sa fie operata maine dimineața. ce pot sa fac sa o ajut daca nu are asigurare va fi pusa sa plateasca interventia chirurgicală si spitalizare?
multumesc
Persoanele neasigurate beneficiază de serviciile medicale din pachetul minimal, în situațiile în care viața acestora este pusă în pericol (urgențele medico-chirurgicale, bolile infecțioase (hepatita, gripa, TBC, bolile cu transmitere sexuală, HIV/SIDA, varicela, rujeola etc.), controalele în timpul sarcinii și cele postnatale, serviciile de planificare familială).