Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! Eu sunt angajata la o firma privata conform ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! Eu sunt angajata la o firma privata conform Legii ...

Buna ziua! Eu sunt angajata la o firma privata conform Legii 76/2002, pe conventie. In urma cu o luna, am fost carantinata 14 zile, fiind in contact direct cu fiica mea careia i a iesit pozitiv testul Sars cov 2, motiv pentru care medicul de familie mi a dat concediu medical. De la firma mi au spus ca nu l primesc deoarece nu vor mai putea beneficia de sustinerea de la stat ( conventia) primita. Intrebarea mea este: procedeaza corect, legal?
Multumesc anticipat!
Nu procedeaza corect ... Refuzul nejustificat de plata a indemnizatiei constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda , potrivit OUG 158/2005.
Multumesc mult!