Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Curtea de Apel București a considerat abuziva intervenția lui Arafat la Timișoara și a anulat masurile nejustificate.
Sa vedem ce se la întâmpla la instanța suprema intrucat se va judeca si recursul daca se va declara.
Pana acum nu am observat sa se fi declarat recurs în acest caz.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Arafat a spus vineri seara , la Digi24 , ca se va ataca in mod sigur hotararea Curtii de Apel , de indata ce vor avea motivarea ei , pentru ca acum nu stiu ce sa atace . Si ca , daca exista o scapare in legislatia aplicabila , aceasta va fi urgent corectata .
Mie imi pare corect ca au câștigat timisorenii.
Insa, tot au menținut soluția lui Arafat.
Problema este ca fără testari țintite nu ajungem nicăieri.
Trebuie controlata situatia si asa se vor putea deschide și localurile daca se stie clar cine este pozitiv și cine este negativ.
Insa, instanta nu îl poate obliga pe Arafat la asa ceva întrucât s-ar încalcă separația puterilor în stat.
Daca ar fi fost viabila varianta justitiei de a fi obligat Arafat, as fi deschis și eu proces ca sa fie obligat și cred ca as fi convins instantele din România ca asa ar trebui sa se facă și ca asa s-ar justifica masurile de restrictie în scop de a ajunge la controlarea reala a situatiei si ieșirea din haosul.actual.

Tânărul avocat de la Brașov a pierdut procesul, acțiunea sa fiind respinsa ca inadmisibila.
El ataca injustetea reducerii de la ora 23 la ora 22, considerând nejustificata masura de restrictie, fiind și fără efecte reale.
As.fi curios sa vad cum s-au judecat toti in acest proces ca sa le vad stilul.de apărare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si - va intreb de curiozitate , nu am cunostinte juridice deloc - ar fi avut instanta competente sa aprecieze care masuri ar trebui aplicate ? ( adica cele pe care dvs. le considerati eficiente ) ? sau doar sa se pronunte asupra legalitatii celor hotarate deja ?
CHKa, utilizator
Daca s-ar fi putut conduce prin justitie in.afara de pledoaria pentru proces sau in cadrul ei, as fi prezentat un plan detaliat foarte clar și logic, avizat de o echipa de medici selectata direct de mine.
Probabil ca as fi cerut și opinia dr. Streinu Cercel pentru a cântări mai tare dar practic strategia era una transparenta cu tintire exacta și nu ceva haotic, ambiguu și fără finalitate și speranta efectiva, asa cum s-a tot mers pana acum.
Eu zic ca sunt mai imprevizibil.decat noul coronavirus care pare sa ii fi făcut praf pe.toti cei care ne apara de el.In consecință, daca eu sunt mai imprevizibil decât noul coronavir și acesta i-a făcut praf...va dati seama care ar fi fost cotele...

Ar fi fost o ședință de vreo 10 ore dar foarte educativa și mai ales de natura de a primi gir favorabil de.la instanta.

As fi aratat toate greșelile facute și as fi dovedit greșelile.

În general, pregătesc procesele astfel încât adversarul.sa nu se descurce.
Și.nu cred ca ar fi existat o excepție nici într-un astfel.de proces.

Insa, nu se poate contesta decât pe partea legalității în mod special.
Nu am încă nimic ca să vad cum s-au judecat cei din procese ca sa analizez exact și cum au gândit instantele.
Mi-ar trebui hotărârile instantelor dar și toate apărările părților.
As face o analiza particulara amănunțită.

De pildă, în procesul cu purtarea măștilor in spatii deschise, judecat de ICCJ, eu am.suspiciunea rezonabila ca in recurs s-a întâmplat ceva ciudat.
În prima instanta câștigase avocata făcând zob pe Arafat și compania...
In recurs...s-a considerat ca nu avea dreptul...de a se judeca...ca sa intelegeti...anulând de fapt si de drept meciul câștigat...in prima instanță...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat