Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am obtinut o hotarare definitiva si executorie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am obtinut o hotarare definitiva si executorie de recalculare ...

Am obtinut o hotarare definitiva si executorie de recalculare a pensiei cu luarea in calcul a unei adeverinte de grupa a II a si doresc sa stiu cum trebuie sa procedez ? Trebuie sa notific Casa de Pensii pentru a pune in aplicare hotararea si ce termen maxim au la dispozitie pentru aceasta ?
Puteti notifica Casa de Pensii sa puna in executare acea hotarare.

Nerespectarea hotărârilor judecătorești privind stabilirea, plata, actualizarea și recalcularea pensiilor constituie infractiune. Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Multumesc de raspuns si daca se poate sa-mi spuneti si in cat timp este obligata Casa de pensii sa puna in aplicare hotararea si cand pot actiona cu plangere penala ?
Nu exista reglementat un anumit termen .

Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârșirea faptei.