Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt in proces de divort. Sotul vrea masina dobandita in timpul casatoriei, dar care este pe numele lui, in conditiile in care are o alta masina pentru care a facut credit inainte de casatorie, dar si aceasta este achizitionata tot in timpul casatoriei, la schimb cu o alta masina plus o suma de bani.Ce sanse am la partaj?
Sotul vrea masina dobandita in timpul casatoriei, dar care este pe numele lui, in conditiile in care are o alta masina pentru care a facut credit inainte de casatorie, dar si aceasta este achizitionata tot in timpul casatoriei, la schimb cu o alta masina plus o suma de bani.Ce sanse am la partaj?

Chiar daca a fost contractat un credit inaintea casatoriei
, in vederea calificarii unui bun ca fiind propriu sau comun e avuta in vedere data perfectarii contractului (data exprimarii acordului de vointa)

Ambele bunuri sunt comune.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Conform dispozitiilor Codului familiei, nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Daca una din masini a fost achizitionata prin credit inainte de casatorie, aceasta este bun propriu. Dv aveti numai un drept de creanta asupra ratelor platite in timpul casatoriei.
Are relevanta data perfectarii contractului , pentru a califica bunul.Nu e incidenta litera f. a art 31 din Codul Familiei.

Dreptul de proprietate e transmis in momentul exprimarii acordului de vointa .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat