Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,lucrez intr un magazin din mall si datorita ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,lucrez intr un magazin din mall si datorita faptului ...

Buna ziua,lucrez intr un magazin din mall si datorita faptului sa mall ul nu se mai inchide la ora 22 ci la 21,ies cu 20 si ceva de ore pe minus în fiecare luna.Mi s a dat de ales de către angajator dacă prefer sa mi se oprească din salariu bani,sau dacă prefer sa mi cedez zilele de concediu de odihna neluate,adică sa nu le mai iau și sa vin sa si recuperez stand peste program.Nu doresc sa mi se oprească bani asa ca am ales sa nu mai imi iau concediu de odihna ,urmează sa fiu trecuta în pontaj in zilele pe care le am liber de obicei ,ca am fost de fapt în concediu de odihna desi eu de fapt nu sunt în concediu.Este normal ce se întâmplă?Mi s a spus ca asta e situația si ca nu e vina angajatorului
Andr11t4tyyews, utilizator
Care este durata timpului de munca mentionata in contract?

8 ore pe zi,40 de ore pe săptămână
Cornel Vasile a scris:

Care este durata timpului de munca mentionata in contract?

8 ore lucrate /zi intr-o luna nu poate da mai putin de numarul de ore lucratoare in acea luna.

obs.
Numai citati raspunsurile primite.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am uitat sa menționez,programul nu este repartizat asa cum scrie în contract,programul meu de munca este 2 săptămâni: luni,marți și miercuri 10.5 in fiecare zi ,vineri 5 ore,sâmbătă si duminica 10.5 fiecare ,iar 2 săptămâni: marti si joi cate 10.5 ore și vineri 5.5 ore.

Andr11t4tyyews, utilizator
Ati calculat si dvs. raportat la numarul de ore lucratoare dintr-o luna ? Reiese asa cum mentioneaza angajatorul?