Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxa CASS retroactiv
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxa CASS retroactiv

Buna ziua,
Tatal meu a vandut un SRL in 2015, platind toate taxele necesare la vremea respectiva (ex. impozit 16%, ...).
In 2020, a primit de la ANAF instiintare ca trebuie sa plateasca retroactiv 'Contributia de asigurari sociale de sanatate datorate de persoane fizice - Regularizari'.
Am fost la ANAF astazi si mi s-a spus ca a fost introdusa o lege noua care permite aplicarea unor noi taxe retroactiv pe orice tranzactie efectuata in ultimii 5 ani.
De mentionat este ca tatal meu lucreaza in intr-o tara din UE de mai mult de 15 ani, platind acolo toate contributiile.
Mi se pare foarte ciudat ca se pot aplica taxe retroactiv, este complet legal?
Multumesc anticipat!
Codul fiscal mentioneaza ca datoriile contribuabililor catre stat se platesc pe 5 ani in urma, fara a lua in calcul anul in curs. Daca ati primit somatia in 2020 este corect. Trebuie sa platiti. Se acumuleaza zilnic dobanzi si penalizari de intarziere. Veti constata, cand veti plati, ca figurati cu suma mentionata in somatie plus dobanzi plus penalizari (nu sunt sume simbolice).