Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata unor taxe pe numele decedatului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata unor taxe pe numele decedatului

Buna ziua. Am niste nelamuriri in legatura cu plata unor taxe la Anaf, in numele si pe CNP-ul unei persoane decedate. Decesul a fost acum 5ani. Inainte de deces, a fost depusa on line, declaratia unica pe venit. Succesiunea a fost facuta in acelasi an, fupa 3 luni de la deces iar mostenitorii nu stiau nimic de aceste infirmatii. Acum, in 2023 s-a primit de la finante, pe numele decedatului o situatie analitica, in care apare o suma, ce reprezinta impozitul aferent declaratiei unice, niste regularizari, plus dobanzi penalizatoare pentru neplata. De mentionat ca, familia decedatului NU a fost somata in nici un fel, sa plateasca sume, in toti acesti ani. Putem cumva sa evitam plata sau macar penalizarile?
george-neagu, moderator
Prin acceptarea succesiunii, mostenitorii preiau si eventualele datorii ale decedatului catre stat.
Luati legatura cu ANAF pentru precizari.
Datoriile catre stat se platesc pe 5 ani in urma, cu dobanzi si penalitati de intarziere.