Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta de mana

Buna ziua. Matusa mea a cumparat cu chitanta de mana acum 23 ani o casa cu teren aferent. Vanzatorul a decedat. A mers la instanta de judecata si a cerut instantei o hotarare care sa tina loc de vanzare cumparare. L.a chemat in judecata pe vanzator care a decedat. Instanta nu a facut demersuri pentru aflarea mostenitorilor si a respins actiunea. Mostenitorii nu stim unde sunt. La OCPI nu apare ca fiind proprietar nimeni. Impozitul a fost platit la Primarie an de an de catre matusa. Ce actiune poate cere instantei sa intre in legalitate? Poate da Primaria in judecata?
Va multumesc
Buna ziua,
Trebuie sa identifice mostenitorii!
Daca nu exista mostenitori, atunci se va putea judeca cu primaria.
Dar, va trebui facuta vacanta succesorala inainte de a se judeca cu primaria.
Da, va puteti judeca cu comuna in contradictoriu, dar actiunea se numeste prescriptie achizitiva (uzucapiune) prin joctiunea posesiilor, adica veti unii posesia dvs. cu cea a autorului dvs.
spor
Florea Florina, utilizator
Buna ziua, întâi de toate, cadrul procesual este stabilit de către părți, nu de către instanța. Chiar daca instanța este obligată la unele demersuri, practica judiciara arată ca doar reclamatul trebuie sa depuna eforturi pentru a afla moștenitorii persoanei decedate. Trebuie făcute demersuri la Evidenta populației pentru a afla data decesului, apoi la camera notarilor pentru a afla daca a fost deschisă succesiune. In cazul in care nu găsiți nicio persoana cu care sa va judecați, fie ca nu a avut mostenitori sau moștenitorii au decedat si ei fără alți mostenitori, puteți sa faceți un singur proces in care va judecați atat pe vacanța succesorala cât si pe uzucapiune. Vacanța succesorala se pronunța împotriva statului roman prin ministerul de finanțe si a primăriei(care are calitatea de administrator al bunurilor). Este posibil ca instanța sa disjunga cele doua capete de cerere, adică sa se facă doua procese separate, dar nu neaparat. Va urez succes!
Buna ziua!
Presupun ca s-ar putea rezolva prin notarea posesiei legea 185/2018,