Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... poate fi acuzat de ceva??? multumes anticipat pt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

poate fi acuzat de ceva??? multumes anticipat pt raspunsuri...

sal.. in urma cu aproximativ un an m am intalnit la cafea cu mai multi prieteni ,cum faceam de obicei , printre care si un procuror ,pe care il cunostem "credeam eu " bine de catva ani buni , la un moment dat in discutile avute de noi , domnul .. M .. ,si asa am sal numesc, mi a cerut o suma de bani imprumut pt asi termina o casa pe care o cumparase de curand si de care stiam si eu ,ducanduma inainte cu ceva timp sa vizitez noua achizitie (eu sunt comvins ca a premeditat totul). Ne avand o suma asa de mare (15000euro) l am refuzat politicos totusi destul de dezamagit ca nu am putut sal ajut ,spuandu mi ca are sa termine casa dupa care are so vanda si sa mi restitui bani dati imprumut. La cateva zile dupa m a sunat zicandu mi ca ar vrea sa ne vedem urgent daca se poate ,ok zis si facut ,.. la intalnire domnul m ma roaga sa faca un credit in banca pe numele meu pt ca vrea sa termine repede casa si s o vanda , i mi explica ceva de declaratile de avrere etc , si la nici 2 luni de la credit il va achita , i am explicat ca eu nu am lucrat niciodata si la firma mea nu am cartea de munca bagata pt ca nu ma interesat iar firma mea nu avea profit prea mare ca sa fie credibila , (cea ce el stia prea bine si a venit cu lectia facuta eu orbit nu am bagat deseama )-stai linistit ca am eu o prietene care i mi este datoare si in cateva zile se rezolva . Ma cam pus pe ganduri dar naiv cu sunt am zis ok . la nici trei zile a venit la mine cu un contracat de munca la o firma de contabilitate (cred)unde contractul erea incheiat cu 7 luni in urma si avand un salariu de 27de mil ca expert in calculatoare. a doua zi dupa ce a fost inregistrat la fortele de munca aveam deja adeverintele pt obtinerea unui credit de la 5 sau 6 banici acest lucru ma pus putin pe ganduri si l am intrbat :dar de ce depunem la mai multe banci ? si imediat si raspunsul pt ca sunt aprobate de bucuresti si nu se stie la care obtinem crditare . la sediul bancilor dosarele le am depus numai la directorii de sucursale in birou ,se vedea ca avea intrare peste tot domnul m ..... la circa 3 zile de la depunerea dosarelor au inceput sa vina si raspunsurile de la banci bineinteles pozitive ,ne am intalnit (apropo toate creditele ereau in jurul sumei de 16 17 mii de euro) si i am spus ca pe un credit merg sa retrag bani dar nu pe mai mult spunandui ca ceea ce fac este un fals atata stiam si eu , stai linistit de asa ceva ma ocup eu cum ! 'i mi raspunde rapid" si am mers sa retrag bani de la o banca ... pe drum incepe sa mi povesteasca ca va castiga bani frumosi dupa vinderea imobilului dar mai are ceva de platit la el si la masina pe care o conducea ,eu stiam imobilul stiam ceva si despre preturile di aceea zona si naiv cum sunt ma comvins sa ridic si un alt credit de la o banca aflata in apropierea , finalul cred cal banuiti ....??? mai am putin la ea de terminat .. mai asteapta putin ca au scazut preturile ,si in cele din urma nu a mai raspuns la tel.... am reusit sa platesc 8 sau 9 luni ratele (530 euro pe luna) din buzunarul meu dupa care nu am mai putut merge .sunt restantier inregistrat in biroul de credite si cred ca in urmatori ani nici nu pot sa ma angajez undeva legal pt ca mi se va pune oprire pe salariu . INTREBARE: dinafara de tamtamul pe care pot sal fac depunand nu stiu plangeri peste plangeri mergand la parchet etc (,singurul lucru pe care pot sa l demonstrez este ca nu am lucrat la firma respectiva ,directori de banci nu cred ca vor declara ceva prerea mea ''pt ca nu prea poti sa mergi bine contra vantului'' si alt lucru important pe care cred ca il am este ca nu sunt singur am aflat de ceva vreme ca mai este in situatia mea si un alt prieten comun dar el este mai norocos ca sa fac putin haz de necaz are 4 credita ,,) mai pot face altceva ???? Cer scuze celor ce citesc toata povestea asta ,pt timpul pierdut si va multumesc frumos .....cu multa stima si respect D.D
Nu ma prea pricep in domeniu dar din cunostintele mele generale inteleg ca ai fost implicat intr-o inselaciune in care esti victima...In primul rand nu trebuia sa te implici din data ce ai observat ca domnul M te roaga sa imprumuti banii pe numele unei firme la care nu ai lucrat.Oricum am cateva intrebari legate de cazul tau,au fost martori atunci cand i-ai "imprumutat" domnului M banii ca sa termine imobilul?(daca da,il poti da pe acest domn M in judecata si martori sa dea declaratie in favoarea ta).In afara faptului ca acest domn M nu iti raspunde la telefon stii unde il poti gasii?(Daca da atunci poti sta de vorba cu el,ma gandesc si sa inregistrezi convorbirea pentru ca ma gandesc ca o sa se dea de gol,daca nu poti angaja un detectiv sa afle unde e "ascuns" pe baza actelor legate de acel imobil)...

Mult noroc si sper sa rezolvi problema deoarece 530 de euro lunar mi se pare foarte mult si din data ce nu te-ai folosit de bani imprumutati practic,ai fost victima unei inselaciuni
Nu cred ca veti avea castig de cauza.
Au patit multe persoane astfel de lucruri in trecut.

Ar trebui sa gasiti o cale prin care sa se incheie un contract de imprumut dar vor fi penalitati mari...