Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara, Scriu acest mesaj deoarece consider că ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara, Scriu acest mesaj deoarece consider că tocmai am ...

Bună seara,
Scriu acest mesaj deoarece consider că tocmai am fost victima unui abuz în serviciu. În această seara am fost amendat după ce am traversat strada pe trecerea de pietoni pe culoarea verde a semaforului.
În timpul traversării, am fost somat de către un agent să mă opresc pe scuarul ce desparte cele două sensuri de mers. Acolo am fost legitimat iar, la scurt timp, am fost înștiințat că voi primi amenda acasă, fără să îmi fie comunicată contravenția pe care tocmai ce am săvârșit-o.
Ce pot face în această situație?
Vă mulțumesc anticipat!
Puteti face plângere penala.
Insa, este posibil sa nu fi avut dreptul sa traversați daca agentul.de circulație dirija circulația rutiera.