avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi sancționat dacă am refuzat să întru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi sancționat dacă am refuzat să întru într-un bazin ...

Pot fi sancționat dacă am refuzat să întru într-un bazin acoperit plin cu emulsie și șlam de cupru, pentru a-l goli și curăță de șlam de cupru? Precizez ca în fisa postului nu prevede. Sunt Operator mașini unelte cu comandă numerică cu vechime pe acest post de peste 6 ani. Vă mulțumesc și aștept răspuns...
Chiar daca pare absurd, se poate decide sanctionarea dvs.

Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
.....
Chiar dacă îmi pune în pericol sănătatea și viața, respectiv într-un bazin închis cu substanțe tocsice, nefiind echipat corespunzător și nesupravegheat? Vă mulțumesc anticipat și aștept răspuns.
Este greu de dat un raspuns, atat timp cat nu stim ce gandeste acel angajator ....posibilitatea exista, chiar daca s-ar incalca legea.

Angajatorul are obligația să asigure securitatea și sănătatea salariaților în toate aspectele legate de muncă.
Vă mulțumesc foarte frumos pentru răspuns, destul de sincer.
Cum dovediti ca va pune viata in primejdie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Precizare ssm in fisele de post suciu_diana suciu_diana Buna ziua, legea 319/2006 privind sanatatea si securitatea in munca spune in art. 13 [/quot]ART. 13 In vederea asigurarii conditiilor de securitate si ... (vezi toată discuția)
Spalatul covoarelor in gradinita gyongyigal gyongyigal Buna. Pare o intrebare absurda, dar credeti-ma femeile de serviciu de la gradinita nu vor sa spele covoare, asteapta ori ca educatoarea sa le spala,ori ca ... (vezi toată discuția)
Control itm daniurea daniurea O firma are sase auto (gunoiere). Masinile se alimenteaza in peco cu motorina. Uleiul si antigelul se schimba / verifica si completeaza in service. Periodic, ... (vezi toată discuția)