Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa imi spuneti si mie daca un apartament este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa imi spuneti si mie daca un apartament este nelocuit ...

Va rog sa imi spuneti si mie daca un apartament este nelocuit pentru o perioadă nedeterminata,din diverse motive,în cazul de fata decesul proprietarului,administratorul asociației de proprietari cu ce cheltuieli trece acel apartament si prevederea legală.In speță administratorul a trecut la plata întreținerii cheltuieli :salariul femeii de serviciu,indemnizație administrator si lumina pe casa scării.
Sunt anumite cheltuieli ce se platesc indiferent de faptul ca apartamentul este locuit sau nu. Primele doua cheltuieli sunt repartizate in conformitate cu art. 85 din legea 196/2018. Ultimul articol de cheltuiala e pus gresit pe lista, cheluiala legata de energia consumata de instalatiile de pe partea comuna se imparte pe numar de persoane, conform art. 82. aliniatul (2) Ori in apartamentul respectiv nu locuieste nimeni.
[ link extern ]

Proprietar este mostenitorul celui decedat.
latka, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Legiuitorul a impus ca pentru orice proprietate imobiliara proprietarul detine obligatia sa achite obligatii lunare de intretinere parti comune ,indiferent daca apartamentul este sau nu locuit efectiv