Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna seara ! Am un proces cu un inspectorat teritorial ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna seara ! Am un proces cu un inspectorat teritorial de munca, ...

Buna seara ! Am un proces cu un inspectorat teritorial de munca, inceput in februarie 2019 si care si in data de azi este inca la Tribunal ca prima instanta . In data de 8 octombrie 2020 CCR a dat o decizie publicată in MOf 1189 in data de 07 decembrie 2020. Decizia imi este de folos in apararea mea (aceasta decizie a fost rezultatul si cererii mele catre CCR) . Avand in vedere ca procesul meu se afla pe rol pot folosi decizia in apararea mea?Este valabilă in procesul meu?Multumesc!
Dacă are legătură, bineînțeles.dar pana nu se vede despre ce e vorba exact...nu vi se poate raspunde competent
Decizia in cauza constată că prevederile art.79 alin.(5) din Legea nr.188/1999 privind Statutul funcționarilor publici sunt neconstituţionale.

Art. 79 Abrogat. .... .la 05-07-2019, Articolul 79 din Capitolul VIII a fost abrogat de Litera b), Alineatul (2), Articolul 597, PARTEA a IX-a din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 57 din 3 iulie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 555 din 05 iulie 2019
In instanta depuneti orice act pe care ii considerati a va folosi in favoarea dvs.
Eu am fost data afara la propunerea unei comisii de disciplina care isi desfasura activitatea in baza art 79, alin 5 din Legea 188/199.La data cand eu am fost dat afara 01.02,2019 nu era abrogat acest articol.Comisia si a desfasurat activitatea in perioada luniilor 11 si 12 din anul 2018.Procesul meu este incă pe rol .Deci sa inteleg ca decizia imi va incheia procesul?
miturusanda, utilizator
În 31 ianuarie 2019 am fost destituit de ITM Hunedoara la propunerea comisiei de disciplina a ITM Gorj unde lucasem pana in 7 ianuarie 2019.Am cerut anularea deciziei de destituire prin procesul 566/97/2019 .Am castigat procesul la tribunalul Hunedoara in 05.11.2019.ITM Hunedoara a facut recurs si in 28.09.2020 CA Alba Iulia a trimis procesul la rejudecare.El a devenit 566/97/2019*.In data de 08.10.2020 CCR a hotarat ca art 79, alin 5 din L188/199 este neconstitutional deci comisiile de disciplina care fusesera constituite in baza acestui articol erau nelegale.La Tribunalul Hunedoara la rejudecare in ianuarie 2021 am folosit in apararea mea hot 737 din 8 octombrie 2020 publicata in MOf in decembrie 2020 dar spre surpriza mea judecatorul a spus ca hot CCR este pentru viitor!!! ce insemna asta nu inteleg.Mai mentionez ca art 79 din legea 188/199 a fost abrogat de Codul administrativ in iunie 2019 deci dupa ce comisia care a propus destituirea mea lucrase.In cazul meu eu cred ca tribunalul Hunedoara a interpretat gesit si ca eu pot folosi in aparararea mea hot 737 din 2020 a CCR la viitoarea infatisare la Curtea de Apel Alba Iulia . Vă rog sa mi spuneți daca am dreptate sau nu !Multumesc!