Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Stergere birou credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Stergere birou credit

Buna ziua,

Am o intrebare legata de biroul de credit. Am avut o datorie la o banca. A inregistrat restante , ulterior a fost achitata.(de circa 2 ani este achitata).
Poate fi stearsa din biroul de credit?Daca da, am vreo sansa la un credit ipotecar dupa aceea?

Multumesc.
Cererea de stergere din baza de date a biroului de credit trebuia facuta de catre banca, in momentul achitarii complete a datoriei. Dar asta nu se intampla daca nu solicitati stergerea. Puteti fie sa cereti biroului de credit sa actualizeze situatia, oferind dovezile platilor, fie sa sunati la banca respectiva si sa le cereti sa faca asta. Dar inainte de toate, sunteti sigura ca exista o inregistrare la biroul de credit?
Înregistrarea exista sigur.

savysb a scris:

Cererea de stergere din baza de date a biroului de credit trebuia facuta de catre banca, in momentul achitarii complete a datoriei. Dar asta nu se intampla daca nu solicitati stergerea. Puteti fie sa cereti biroului de credit sa actualizeze situatia, oferind dovezile platilor, fie sa sunati la banca respectiva si sa le cereti sa faca asta. Dar inainte de toate, sunteti sigura ca exista o inregistrare la biroul de credit?

Atunci procedura ramane cea de dinaintea intrebarii mele.