avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Stergere birou credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Stergere birou credit

Buna ziua,

Am o intrebare legata de biroul de credit. Am avut o datorie la o banca. A inregistrat restante , ulterior a fost achitata.(de circa 2 ani este achitata).
Poate fi stearsa din biroul de credit?Daca da, am vreo sansa la un credit ipotecar dupa aceea?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: savysb , utilizator 12:06, 13 Aprilie 2021
Cererea de stergere din baza de date a biroului de credit trebuia facuta de catre banca, in momentul achitarii complete a datoriei. Dar asta nu se intampla daca nu solicitati stergerea. Puteti fie sa cereti biroului de credit sa actualizeze situatia, oferind dovezile platilor, fie sa sunati la banca respectiva si sa le cereti sa faca asta. Dar inainte de toate, sunteti sigura ca exista o inregistrare la biroul de credit?
Înregistrarea exista sigur.

savysb a scris:

Cererea de stergere din baza de date a biroului de credit trebuia facuta de catre banca, in momentul achitarii complete a datoriei. Dar asta nu se intampla daca nu solicitati stergerea. Puteti fie sa cereti biroului de credit sa actualizeze situatia, oferind dovezile platilor, fie sa sunati la banca respectiva si sa le cereti sa faca asta. Dar inainte de toate, sunteti sigura ca exista o inregistrare la biroul de credit?

Atunci procedura ramane cea de dinaintea intrebarii mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Negativ la biroul de credit larisasnake larisasnake Buna ziua!am si eu o problema,am mai multe credite la mai multe banci,iar acum am fost la o banca sa fac refinantare,dar dosarul mea a fost respins deoarece ... (vezi toată discuția)
Birou de credit ElenaEne96 ElenaEne96 Buna seara , am si eu o intrebare .. am avu un imprumut la o institutie nebancara .. am avut intarziere la plaata ratelor si am fost bagata in birou de credit ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar neplătit neînregistrat în biroul de credit de_pratto de_pratto Buna ziua! am facut un credit ipotecar comun cu fosta mea sotie, de care am divortat, pentru un credit ipotecar in 2013. Nu am mai putut plati si am renuntat ... (vezi toată discuția)