Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

al 13-lea salariu

Stie cineva daca se acorda sau daca a aparut ceva nou in tema de legislatie pentru al 13-lea salariu??Va rog raspuns urgent!!Vă mulțumesc.
Conform prevederilor art. 25 din Legea 330/2009 (M.O. 762/09.11.2009), premiul anual (uzual denumit "al 13-lea salariu") se acordă pentru activitatea desfăşurată în timpul anului, calculat ca medie a salariilor de bază realizate în anul pentru care se face premierea, proporţional cu timpul efectiv lucrat. Plata acestui premiu se face începând cu luna ianuarie a anului următor perioadei pentru care se acordă.
Pentru premiul aferent anului anul 2009, la funcţionarii publici se aplică prevederile art. 18 din O.G nr. 6/2007-actualizată.
Daca plata se face incepand cu ianuarie nu intra in bugetul pe anul urmator?
Evident că dacă se plăteşte în anul viitor, va avea nevoie de prevedere bugetară , dar - ca în fiecare din ultimii vreo doi-trei ani ! - , fiind o cheltuială prevăzută de lege, va fi obligatoriu cuprinsă în bugetul anual alocat cheltuielilor de personal.
Problema e că deschiderile de credite şi plata efectivă nu e neapărat să fie făcută din luna ianuarie, ci oricând în cursul anului următor...
Aveti dreptate dar cum bugetul este ... vai mama lui X-( de nici nu se stie cum se vor plati salariile, cine stie! poate se acorda si aceasta premiere anuala.