Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In cazul incetarii unui CIM, ultima zi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In cazul incetarii unui CIM, ultima zi lucrata este ...

Buna ziua,
In cazul incetarii unui CIM, ultima zi lucrata este 08.04.2021, incetarea in Revisal o pot face in data de 08,04,2021 cu incetare 09.04 sau incetarea in revisal trebuie facuta doar in data de 09,04 cu data de 09,04?
puteti va rog sa imi spuneti unde este stipulat in lege data maxima/obligatorie sa fie operata in revisal incetarea?
Încetarea se face la data încetării c.i.m. si nu la data ultimei zile lucrate.

Vedeți art. 4 din HG 905/2017.
Sa inteleg CA in data de 09.04 fac incetarea ?

Cornel Vasile a scris:

Încetarea se face la data încetării c.i.m. si nu la data ultimei zile lucrate.

Vedeți art. 4 din HG 905/2017.

Incetarea in revisal trebuie facuta in data de 09,04 cu data de 09,04, dar puteti transmite si in data de 08.04 incetarea cu data de 09.04.

Data și temeiul legal al încetării contractului individual de muncă se transmit cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoștință a evenimentului ce a determinat, în condițiile legii, încetarea contractului individual de muncă.
În ce data pot înscrie în Revisal concedierea unui salariat, având preaviz pana în data de 29.03.24
Azi e ultima zi de transmitere in REVISAL a incetarii c.i.m.