avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare in alt stat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare in alt stat

Buna seara sotul meu a platit timp de 5 ani pensie alimentara in Italia acum de 8 luni nu mai munceste...ne.am retras in Romania unde a deschis proces pentru stabilirea pensiei la valoarea din tara(cauza i s.a respins pentru ca mama si copiii traiesc in Italia)....bani trimite lunar copiilor dar cat poate...nu suma stabilita de lege...ce se poate intampla pentru ca ne asteptam la deschiderea unui proces penal din partea fostei sotii(sotul meu e proprietarul unei case...nu are alte bunuri materiale)
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2021
ada milea, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să deschidă proces în Italia, la judecătoria unde au domiciliul copii. Acolo este instanța competentă.

Mai degrabă riscă să fie executat silit imobiliar și să rămână fără casă, dacă fosta soție apelează la un executor judecătoresc.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2021
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e de gluma ca e prevedere penală neplata pensiei alimentare.ii poate executa casa.trebuie sa știe sa se apere...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa consultati un avocat care profeseaza in Italia si sa deschideti proces acolo.

Instanta competenta sa judece o astfel de actiune este cea de la domiciliul minorului, potrivit Regulamentul (CE) nr.
4/2009 privind competența, legea aplicabilă, recunoașterea și executarea hotărârilor și cooperarea în materie de obligații de întreținere
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2021
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme familiare Dintr.o relatie de concubinaj realizasem o familie fericita si 2 copii astazi de 11 ani si 5 ani,in 2017 intre noi,concubini s.au iscat niste discutii dupa ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentare ContSters199164 ContSters199164 Buna ziua,am divorzat in anul 2008 am 2 copii.Fostul sot nu mi a platit nici un leu din pensia alimentara ,specific ca nu stiu unde lucreza ,copii sunt cu mine ... (vezi toată discuția)
Poprire pe cont rodica67 rodica67 in 2003 sotul meu a cumparat o masina din germania. in tara nu a putut sa o inmatriculeze asa ca a dus.o inapoi dar a uitat sa se inregistreze la vama. a fost ... (vezi toată discuția)