Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare in alt stat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare in alt stat

Buna seara sotul meu a platit timp de 5 ani pensie alimentara in Italia acum de 8 luni nu mai munceste...ne.am retras in Romania unde a deschis proces pentru stabilirea pensiei la valoarea din tara(cauza i s.a respins pentru ca mama si copiii traiesc in Italia)....bani trimite lunar copiilor dar cat poate...nu suma stabilita de lege...ce se poate intampla pentru ca ne asteptam la deschiderea unui proces penal din partea fostei sotii(sotul meu e proprietarul unei case...nu are alte bunuri materiale)
ada milea, utilizator
Trebuie să deschidă proces în Italia, la judecătoria unde au domiciliul copii. Acolo este instanța competentă.

Mai degrabă riscă să fie executat silit imobiliar și să rămână fără casă, dacă fosta soție apelează la un executor judecătoresc.
Dapix, utilizator
Nu e de gluma ca e prevedere penală neplata pensiei alimentare.ii poate executa casa.trebuie sa știe sa se apere...
Trebuie sa consultati un avocat care profeseaza in Italia si sa deschideti proces acolo.

Instanta competenta sa judece o astfel de actiune este cea de la domiciliul minorului, potrivit Regulamentul (CE) nr.
4/2009 privind competența, legea aplicabilă, recunoașterea și executarea hotărârilor și cooperarea în materie de obligații de întreținere
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat