avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot vinde partile sociale unei alte persoane fara ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati?

Buna ziua. Sunt asociat impreuna cu fratele si sora mea la firma ( SRL) mostenita de la tatal nostru, fiecare cu 33,3% din capitalul social. Intrebarea mea este daca pot ceda/vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati?
Ultima modificare: Vineri, 2 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:19, 3 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti ceda/vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte mostenire sssilvia sssilvia Buna ziua , am o intrebare , caut un raspuns , mama mea are o casa mostenita de la parinti ei cu act de vinzare cumparare dar pe jumatatea casei din 1995 si pe ... (vezi toată discuția)
Deces asociat - mostenire parti sociale ? dumitru2000 dumitru2000 X - asociat intr-un SRL cu 10 procente X - batran si decedeaza Mstenitorilor lui X li se spune ca nu li se pot transfera partile sociale ci ceilalti ... (vezi toată discuția)
Teren mostenit - conditii pentru vanzare aledical aledical am un teren care l-am mostenit din partea mamei sintem 4 persoane pe 2800mp la intabulare l-am parcelat in doua 1400mp eu acum vreau sa vind o parte de 1400mp ... (vezi toată discuția)