Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot vinde partile sociale unei alte persoane fara ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati?

Buna ziua. Sunt asociat impreuna cu fratele si sora mea la firma ( SRL) mostenita de la tatal nostru, fiecare cu 33,3% din capitalul social. Intrebarea mea este daca pot ceda/vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati?
george-neagu, moderator
Da, puteti ceda/vinde partile sociale unei alte persoane fara acordul/semnatura celorlalti asociati.