Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nomenclator arhiva! Buna ziua! Intrabarea este: daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nomenclator arhiva! Buna ziua! Intrabarea este: daca este obligatoriu ...

Nomenclator arhiva!
Buna ziua!
Intrabarea este: daca este obligatoriu pentru ONG sa aiba un nomenclator arhivistic confirmat de Comisia Judeteana al Arhivelor Nationale.
Noi detinem o arhiva, avem si nomenclator, insa persoana desemnată cu arhiva nu are cursuri de specializare pe arhiva.
Confirmarea nomenclatorului este conditionată si de acest aspect?

Multumesc!
Persoanele juridice, creatoare şi deţinătoare de documente, au obligaţia de a înfiinţa compartimente de arhivă, organizate în funcţie de complexitatea şi cantitatea arhivelor pe care le creează sau le deţin. Desemnarea personalului însărcinat cu activitatea de arhivă, precum şi structura şi competenţa compartimentelor de arhivă vor fi stabilite de conducerea unităţii creatoare şi deţinătoare de documente, cu avizul de specialitate al Arhivelor Naţionale sau, după caz, al direcţiilor judeţene ale Arhivelor Naţionale.

Legea 16/1996
Capitolul V Personalul arhivelor
Articolul 31
(1) Creatorii și deținătorii de documente, prevăzuți la art. 2, persoane juridice, au obligația de a înființa compartimente de arhivă sau de a desemna persoane responsabile cu probleme de arhivă, în funcție de valoarea și cantitatea acestora.
(2) Desemnarea personalului însărcinat cu activitatea de arhivă, structura și competența acestor compartimente de arhivă vor fi stabilite de către conducerea unității creatoare și deținătoare de documente, cu avizul Arhivelor Naționale sau, după caz, al serviciilor județene ale Arhivelor Naționale.
Articolul 32
Formarea, atestarea și perfecționarea personalului de specialitate din Arhivele Naționale, cât și din celelalte unități creatoare și deținătoare de documente de arhivă se realizează prin Facultatea de Arhivistică și prin Școala Națională de Perfecționare Arhivistică.
Articolul 33
Personalul de specialitate din cadrul Arhivelor Naționale va fi dimensionat în funcție de calitatea și specificul materialului documentar aflat în administrare și face parte din categoria funcționarilor publici.
Multumesc frumos!