Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în august ...

Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în august am dreptul la pensie parțial anticipata cu29 ani de munca din care 13 ani grupa 2 de munca Dacă accept pensia parțial anticipata când pot avea dreptul la pensie întreaga adică pensie normala la limita de varsta Va multumesc
Ianuarie 1964 August 2026
62/7
33/6
13 ani grupa II ai aduc un stagiu aferent de 3 ani si 3 luni(3 luni/an).
29 + 3 si 4 = 32 ani si 4 luni de stagiu.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala(cu penalizare) este de 33 ani si 6 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).