avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în august ...

Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în august am dreptul la pensie parțial anticipata cu29 ani de munca din care 13 ani grupa 2 de munca Dacă accept pensia parțial anticipata când pot avea dreptul la pensie întreaga adică pensie normala la limita de varsta Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:54, 2 Aprilie 2021
Ianuarie 1964 August 2026
62/7
33/6
13 ani grupa II ai aduc un stagiu aferent de 3 ani si 3 luni(3 luni/an).
29 + 3 si 4 = 32 ani si 4 luni de stagiu.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala(cu penalizare) este de 33 ani si 6 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea stagiului complet de cotizare pt pensia anticipata partiala getad getad Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca, ar putea iesi la pensie anticipata partiala, un barbat la varsta de 60 ani, avand 34 ani de munca si 4 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata aloaurica aloaurica buna ziua, persoana femeie ,nascuta in martie 1964 cu 32 de ani lucrati.Cand poate iesi in pensie ?sau pensie anticipata .Multumesc ! (vezi toată discuția)