Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Cunosc o doamnă în vîrstă de 77 ani e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Cunosc o doamnă în vîrstă de 77 ani e singură un ...

Bună. Cunosc o doamnă în vîrstă de 77 ani e singură un băiat ia decedat și unul e plecat în străinătate de mulți ani. D-na caută pe cineva să o îngrijească lăsîndui casa și ce mai are după moartea ei. Întrebarea mea este dacă aș vrea să am grijă de ea trebuie să vină și baiatul care e în viață la un notar să își dea consimțămîntul că e de acord să o îngrijească pe mama lui că după moartea ei să imi revină mie totul sau se poate face și în absența băiatului
Daca doamna este unic proprietar, iar imobilele sunt bunurile sale proprii (nu dobandite cu sotul), nu e necesare prezenta fiului.