Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora mea a murit acum 19 ani, era căsătorită și nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora mea a murit acum 19 ani, era căsătorită și nu avea copii, ...

Sora mea a murit acum 19 ani, era căsătorită și nu avea copii, doar soțul ei are un copil din prima căsătorie. Nu s-a făcut nici o succesiune iar acum a murit și soțul ei. Cine sunt acum moștenitorii legali?
Se face mai intai mostenirea dupa sora dvs., iar la mostenitori apare si sotul. Apoi se face mostenirea dupa sot, la care apare ca mostenitor si fiul acestuia din prima casatorie.
ce avea sora dvs se va imparti pe jumatate intre dvs si copilul sotului.
pe sot, il va mosteni copilul lui.
gi-jane2, moderator