Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua...cim perioada de proba.dupa 15 zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua...cim perioada de proba.dupa 15 zile angajatul este ...

Buna ziua...cim perioada de proba.dupa 15 zile angajatul este anuntat telefonuc ca "de maine" nu mai trebuie sa se prezinte la munca,invicand motivele...intrebarea este daca angajatorul nu a anuntat in scris,ce consecinte are angajatul?multumesc.
Notificarea se face in forma scrisa iar nu telefonic.

In Codul Muncii avem:

Art. 31

[....]

(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Va multumesc..
Intrebarea era ce consecinte poate avea angajatul in aceasta situatie,ptr ca nu s a prezentat la munca.Are doar dovada mesajului telefonic
eukyra1, utilizator
Nicio consecinta. Problema este in ce-l priveste pe angajator. De exemplu, puteti veni la munca - chiar daca sunteti instiintat telefonic - pana primiti notificarea scrisa.
Daca angajatul nu s-a prezentat la munca, atunci se poate angaja raspunderea patrimoniala sau disciplinara a acestuia.
Nu are nicio consecinta, angajatorul nu se va juga de-a gluma cu telefonul ca sa aiba de ce ii pune nemotivat.