Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare costuri telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare costuri telemunca

Buna ziua,

Avand in vedere modificarea CF prin care angajatorul poate deconta telesalariatilor suma de 400 lei/luna fara a solicita documente justificative,

poate angajatorul, in continuare, stabil decontarea costurilor in baza documentelor justificative, astfel:

"În cazul în care apare necesitatea unor cheltuieli pentru desfășurarea activității în regim de telemuncă, Telesalariatul va informa, în prealabil, Angajatorul cu privire la astfel de cheltuieli și cu privire la motivele pentru care sunt necesare. Părțile vor discuta cu privire la modul în care pot fi acoperite necesitățile respective, în acord cu politica Angajatorului și, în cazul în care aceste cheltuieli sunt aprobate, acestea sunt suportate de Angajator pe baza documentelor justificative transmise de Telesalariat."

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Cred ca se întra in contradicție cu legea...
Multumesc pentru raspuns. Suma nu se acorda lunar, doar punctual, in functie de necesitati. Angajatorul nu doreste stabilirea unei sume pana la concurenta sumei de 400 lei, pe care sa o acorde, lunar, tuturor angajatilor care lucreaza in regim de telemunca, proportional cu nr. de zile lucrate in regim de telemunca.