Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parte civila / penal.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Parte civila / penal.

Bună ziua. Pentru un accident rutier soldat cu un deces, sa făcut parte civila, familia decedatului va merge în instanta cu firma de asigurări, făcând parte civila. Aici am câteva întrebări.
Dosarul penal va merge în paralel cu partea civila? Sau o sa fie gata cel penal porma o sa se continuie cu cartea civila ?
Facandu se parte civila, dând în instanta firma de asigurări ma poate obliga judecatorul sa le ofer bani familiei ? Pe penal știu ca nu ma obliga nimeni.
Mulțumesc.
Vykut., utilizator
De principiu, se solutioneaza si latura civila la instanta penala. In orice situatie, asiguratorul plateste despagubirile.