Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Constituire parte civila intr-un proces penal
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Constituire parte civila intr-un proces penal

Am si eu o nelamurire in anul 2011 tatal meu a avut un accident rutier soldat cu o victima, din care a avut nevoie de peste 100 de zile de spitalizare. Victima a fost despagubita de catre asiguratorul la care tatal meu avea polita RCA valabila dar acum a inceput procesul penal si victima se constituie si parte civila pt a cere despagubiri. Intrebarea ar fi daca se mai poate constitui parte civila din moment ce a fost despagubita de catre asigurator?
Categoric NU. In cel mai rau caz chemati in aparare Societatea de Asigurare respactiva.
In rechizitoriu scrie ca Partea Vatamata x a declarat ca desi a fost despagubita de Societatea de asigurare Y , se constituie parte civila in cauza cu o suma pe care o va preciza ulterior.
Conform procedurii, prin acceptarea/primirea despagubirii, pagubitul confirma prin semnatura faptul ca nu mai are alte pretentii prezente sau viitoare de la vinovat sau/si de la asigurator.
Mentionarea intentiei este ori o lipsa de informare, ori o promisiune (iluzorie) a persoanei care asista victima ;)
Am uitat sa precizez ca masina cu care s-a produs accidentul era de la o firma la care lucra in momentul accidentului si ca este chemata in judecata si firma ca parte responsabila civilmente. Sa inteleg ca acum Partea Vatamata vrea sa obtina despagubiri si de la firma la care lucra ?
Fratzika, utilizator
Nu se mai poate constitui parte civila in procesul penal in cazul in care a completat o cerere de despagubire ce contine si o clauza prin care se obliga sa renunte la orice alte pretentii cu privire la acel eveniment rutier.
Asiguratorul ar trebui si sunt sigur ca va aduce in instanta o asemenea cerere de despagubire daca ea exista.
Tatal dumneavoastra si partea responsabila civilmente trebuie sa fie reprezentati de un avocat si sa se faca aparari pe latura civila in acest sens descris mai sus, deoarece o instanta de penal mai poate face erori in ceea ce priveste latura civila.
Mai pot exista discutii in cazul in care se pot dovedi prejudicii ce au aparut ulterior semnarii acelei cerere de despagubire.