Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto cu victimă decedată. Cum trebuie să ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto cu victimă decedată. Cum trebuie să procedeze familia victimei dacă dorește despăgubiri doar de la asigurător?

Buna seara, vă rog frumos, dacă ar putea cineva să-mi răspundă la câteva întrebări.
Un băiat de 18 ani, cu permis de 6 luni, deplasandu-se pe timp de noapte, din câte am aflat și un pic de ploaie, lovește o persoană mortal, în urma raportului medico-legal victima prezintă: picioarele rupte, coaste, cervicala ruptă și o porțiune din craniu spartă. La momentul de față e în faza de urmărire penală, copiii victimei nu doresc acestui băiat să facă pușcărie, dar ar dori să ceară despagubirea de la asigurator fără să implice tânărul sau familia pentru cheltuieli suplimentare, precizez că tânărul a insistat să plătească înmormântarea, iar copiii victimei nu doresc ca prin acțiunile lor în ce privește societatea de asigurări să influențeze negativ verdictul pentru tânăr, vă rog frumos ce înseamnă să te constitui parte civilă intr-un caz de acest gen, ce sfaturi ați avea pentru asemenea caz, mulțumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Tânărul, indiferent de demersurile familiei victimei, va fi condamnat pentru fapta săvârşită. Cel mai probabil, ţinând seama şi de trecutul infracţional, condamnarea va fi una cu suspendare.
Faptul că familia face demersuri în vederea obţinerii de despăgubiri nu va afecta situaţia tânărului.
Cel mai bine ar fi să depună în cadrul procesului penal o cerere prin care să se contituie parte civilă împotriva celui care va fi găsit vinovat de săvârşirea faptei (în speţă tânărul) şi împotriva celui obligat să răspundă potrivit legii civile pentru prejudiciile create de acesta (asigurătorul rca), cerând totodată introducerea în proces a acestuia din urmă. Acest demers nu are influenţă asupra hotărârii (pe latura penală) pronunţate în cauză de către instanţă, ci pur şi simplu familia îşi exercită dreptul de a obţine despăgubiri la finalizarea procesului.

Este mult mai bine să se meargă pe constituire de parte civilă în procesul penal, instanţa urmând să soluţioneze acţiunea civilă (ca urmare a cererii de constituire parte civilă) odată cu soluţionarea acţiunii penale. Există bineînţeles şi posibilitatea familiei de a se adresa cu o cerere de despăgubire direct asigurătorului, însă despăgubirea pe care o pot obţine va fi una cu mult mai mică decât cea pe care ar putea să o obţină în cadrul procesului penal, fiind necesară bineînţeles şi dovada faptului că şoferul are cel puţin o culpă comună în producerea accidentului.

De asemenea, familia să fie atentă la declaraţiile date pe parcursul procesului în aşa fel încât să nu declare faptul că ar renunţa la despăgubiri/că nu are nicio pretenţie materiale sau formule echivalente.

Trebuie avute în vedere, în mod evident, şi împrejurările producerii accidentul (poate fi vorba de o culpă comună, de o culpă exclusivă a şoferului sau victimei). Aceste împrejurări vor fi lămurite în cadrul procesului penal şi vor influenţa soluţia atât pe latura sa penală, cât şi pe latura civilă.

În astfel de cazuri, cel mai bine este să se apeleze la un avocat specializat pe acest domeniu, dat fiind faptul că procedura poate dura şi sunt mai multe demersuri de făcut.
Anca Gabriela Tuculeasa, Avocat
Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti.
Constituirea ca parte civilă se face în scris sau oral, cu indicarea naturii şi a întinderii pretenţiilor, a motivelor şi a probelor pe care acestea se întemeiază.

Vă mulțumesc frumos!

Anca Gabriela Tuculeasa a scris:

Tânărul, indiferent de demersurile familiei victimei, va fi condamnat pentru fapta săvârşită. Cel mai probabil, ţinând seama şi de trecutul infracţional, condamnarea va fi una cu suspendare.
Faptul că familia face demersuri în vederea obţinerii de despăgubiri nu va afecta situaţia tânărului.
Cel mai bine ar fi să depună în cadrul procesului penal o cerere prin care să se contituie parte civilă împotriva celui care va fi găsit vinovat de săvârşirea faptei (în speţă tânărul) şi împotriva celui obligat să răspundă potrivit legii civile pentru prejudiciile create de acesta (asigurătorul rca), cerând totodată introducerea în proces a acestuia din urmă. Acest demers nu are influenţă asupra hotărârii (pe latura penală) pronunţate în cauză de către instanţă, ci pur şi simplu familia îşi exercită dreptul de a obţine despăgubiri la finalizarea procesului.

Este mult mai bine să se meargă pe constituire de parte civilă în procesul penal, instanţa urmând să soluţioneze acţiunea civilă (ca urmare a cererii de constituire parte civilă) odată cu soluţionarea acţiunii penale. Există bineînţeles şi posibilitatea familiei de a se adresa cu o cerere de despăgubire direct asigurătorului, însă despăgubirea pe care o pot obţine va fi una cu mult mai mică decât cea pe care ar putea să o obţină în cadrul procesului penal, fiind necesară bineînţeles şi dovada faptului că şoferul are cel puţin o culpă comună în producerea accidentului.

De asemenea, familia să fie atentă la declaraţiile date pe parcursul procesului în aşa fel încât să nu declare faptul că ar renunţa la despăgubiri/că nu are nicio pretenţie materiale sau formule echivalente.

Trebuie avute în vedere, în mod evident, şi împrejurările producerii accidentul (poate fi vorba de o culpă comună, de o culpă exclusivă a şoferului sau victimei). Aceste împrejurări vor fi lămurite în cadrul procesului penal şi vor influenţa soluţia atât pe latura sa penală, cât şi pe latura civilă.

În astfel de cazuri, cel mai bine este să se apeleze la un avocat specializat pe acest domeniu, dat fiind faptul că procedura poate dura şi sunt mai multe demersuri de făcut.

Buna ziua,
Apelati la o firma specializata de despagubiri daune auto. Veti semna un contract, fara sa platiti un avans, iar ei se vor obliga sa obtina banii de despagubire de la compania de asigurari la care masina condusa de tanar are asigurarea. Daca nu merge pe cale amiabila, se va face proces si, beneficiind de asistenta din partea firmei, veti castiga banii de despagubire.
Firma actioneaza pe baza de comision. Din banii platiti de catre compania de asigurari vor merge intr-un anumit procent, stabilit contractual, catre ei
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat