avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto cu victimă decedată. Cum trebuie să ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto cu victimă decedată. Cum trebuie să procedeze familia victimei dacă dorește despăgubiri doar de la asigurător?

Buna seara, vă rog frumos, dacă ar putea cineva să-mi răspundă la câteva întrebări.
Un băiat de 18 ani, cu permis de 6 luni, deplasandu-se pe timp de noapte, din câte am aflat și un pic de ploaie, lovește o persoană mortal, în urma raportului medico-legal victima prezintă: picioarele rupte, coaste, cervicala ruptă și o porțiune din craniu spartă. La momentul de față e în faza de urmărire penală, copiii victimei nu doresc acestui băiat să facă pușcărie, dar ar dori să ceară despagubirea de la asigurator fără să implice tânărul sau familia pentru cheltuieli suplimentare, precizez că tânărul a insistat să plătească înmormântarea, iar copiii victimei nu doresc ca prin acțiunile lor în ce privește societatea de asigurări să influențeze negativ verdictul pentru tânăr, vă rog frumos ce înseamnă să te constitui parte civilă intr-un caz de acest gen, ce sfaturi ați avea pentru asemenea caz, mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Agnesea , utilizator 16:40, 20 Ianuarie 2019
Mulțumesc frumos!

Bogdan Orescovici a scris:

Buna ziua,
Apelati la o firma specializata de despagubiri daune auto. Veti semna un contract, fara sa platiti un avans, iar ei se vor obliga sa obtina banii de despagubire de la compania de asigurari la care masina condusa de tanar are asigurarea. Daca nu merge pe cale amiabila, se va face proces si, beneficiind de asistenta din partea firmei, veti castiga banii de despagubire.
Firma actioneaza pe baza de comision. Din banii platiti de catre compania de asigurari vor merge intr-un anumit procent, stabilit contractual, catre ei


Am cunostinta de o asemenea firma specializata in daune auto, dar al carei nume nu-mi permite regulamentul sa-l fac public si care este de fapt un SRL. Aceasta firma la incheierea contractului nu solicita niciun avans, dar din despagubirea acordata firma retine 31% plus TVA-ul, adica firma isi ia jumatate din despagubire.. In cazul in care se doreste rezilierea contractului firma solicita o taxa de reziliere de 5000 (cinci mii) euro.
Sfatul meu este sa nu apelati la asemenea firme. Rezolvati-va personal problemele cu societatea de asigurare..
Va doresc succes
ing. Ioan Ciobanu
Mulțumesc frumos!

Ioan Ciobanu a scris:

Am cunostinta de o asemenea firma specializata in daune auto, dar al carei nume nu-mi permite regulamentul sa-l fac public si care este de fapt un SRL. Aceasta firma la incheierea contractului nu solicita niciun avans, dar din despagubirea acordata firma retine 31% plus TVA-ul, adica firma isi ia jumatate din despagubire.. In cazul in care se doreste rezilierea contractului firma solicita o taxa de reziliere de 5000 (cinci mii) euro.
Sfatul meu este sa nu apelati la asemenea firme. Rezolvati-va personal problemele cu societatea de asigurare..
Va doresc succes
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, recent mama mea a fost victima unui accident rutier, ... alexa_tufaru alexa_tufaru Buna ziua, Recent mama mea a fost victima unui accident rutier, pe trecerea de pietoni, soldat cu decesul mamei. Am inteles de la domnul politist ca se va ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pentru vatamare corporala niculaucarmen niculaucarmen cine are cunostinte despre faptul urmator: in plangerea penala pentru vatamare corporala din culpa trebuie precizat expre de la cine se solicita achitarea ... (vezi toată discuția)
Accident c00d c00d in urma cu 4 luni si jumatate am facut un accident in urma caruia un prieten care se afla cu mine in masina a murit.am dat o declaratie la politie dupa cateva ... (vezi toată discuția)